Transplantacija jetre je operativni zahvat kojim se uklanja jetra koja više ne obavlja svoju funkciju i zamjenjuje se zdravom jetrom živog ili preminulog donora.
Do transplantacije jetre dolazi zbog posljedica koje određene bolesti ostavljaju na organizam i koje uništavaju jetru. Nakon transplantacije, potrebno je pratiti kako se jetra ponaša i obavlja li svoju funkciju, a osoba koja je dobila novi organ može normalno živjeti uz uzimanje određenih lijekova i promjenu životnih navika.
Koja je funkcija jetre?
Jetra obavlja nekoliko važnih funkcija u tijelu, a to su: obrađuje hranjive sastojke i hormone, stvara žuć koja pomaže u apsorpciji masti, kolesterola i topivih vitamina, stvara proteine koji pomažu u zgrušavanju krvi, uklanja toksine iz krvi te sprječava nastanak infekcija i regulira imunološki odgovor tijela. Život bez zdrave jetre je jednostavno nemoguć.
Zašto dolazi do transplantacije jetre?
Do transplantacije dolazi kada jetra više ne obavlja svoje funkcije i kada se njezin rad ne može održavati lijekovima. Samo zatajenje jetre može nastati brzo, nakon nekoliko tjedana i ovdje se radi o akutnom zatajenju jetre ili se može razvijati godinama i onda se govori o kroničnom zatajenju jetre. Upravo je kod kroničnog zatajenja češće potrebna transplantacija. Najčešći razlog transplantacije jetre je ciroza, a ostali razlozi zašto je potrebna transplantacija su:
- hepatitis B i C
- pretjerana konzumacija alkohola
- masna jetra
- genetske bolesti jetre
- rak
Liječnik će odrediti transplantaciju jetre ako ne pomažu korišteni lijekovi ili ako će u slučaju da ne dobije novu jetru osoba umrijeti.
Kako izgleda postupak transplantacije jetre?
Prvo je potrebno obaviti određene pretrage kako bi liječnik bio siguran da je potrebna nova jetra. Ovdje spadaju biopsija jetre, CT, ultrazvuk color dopplerom i krvne pretrage.
Nakon što je zaključeno da je potrebna nova jetra, osoba će se nalaziti na listi čekanja, a zdrava jetra se prvo daje osobama koje su u poodmaklom stanju bolesti i koje ne mogu živjeti bez nove jetre. Ovo je dug proces jer je potrebno naći i donora koji će odgovarati.
Što se događa nakon transplantacije jetre?
Prije svega, potrebno je ostati nekoliko dana na intenzivnoj njezi u bolnici pri čemu se prati pacijent kako ne bi došlo do neželjenih komplikacija. Također, liječnici će provjeriti obavlja li nova, transplantirana jetra svoje funkcije. Nakon toga je potrebno ostati još nekoliko tjedana u bolnici kako bi se pacijent u potpunosti oporavio. Čak i kada pacijent dođe doma, nužni su česti pregledi i provjere je li sve u redu.
Osoba kojoj je transplantirana jetra će do kraja života morati uzimati lijekove koji omogućavaju da ne nastanu komplikacije, ali i da imunološki sustav ne napada novu jetru. Sam oporavak nakon transplantacije se razlikuje od osobe do osobe. Neki će već nakon nekoliko mjeseci moći otići na posao, dok će drugima oporavak trajati nešto dulje, čak do godinu dana.
Također, može doći i do toga da tijelo odbaci novu jetru, a osim toga može doći do raznih komplikacija i zato je važno cijelo vrijeme kontrolirati kako se ponaša transplantirana jetra i reagirati na bilo kakve promjene u organizmu.
Na što treba paziti nakon transplantacije jetre?
Prije svega, prehrana je vrlo važna pa osobe koje su dobile novu jetru moraju unositi namirnice pune vitamina, minerala te vlakana i voditi brigu da im je prehrana izbalansirana. Važno je paziti da se smanji konzumacija soli, masti, šećera i da se izbjegava hrana koja sadrži puno kolesterola. Također, potrebno je izbjegavati alkohol, ali i cigarete, kao i grejpfrut jer on može utjecati na djelotvornost lijekova. Preporuča se i tjelesna aktivnost, prije svega hodanje, a potom i vježbanje, vožnja bicikla ili plivanje.
Dakle, transplantacija jetre je operativni zahvat kojim osoba s oboljenjem jetre dobiva zdravu jetru donora. Velika je opasnost od odbacivanja novog organa pa se posebno nadgleda pacijent, a isti će također morati piti određene lijekove do kraja života i paziti na prehranu te izbjegavati alkohol i cigarete.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!