Transplantacija srca: O čemu ovisi, kako se provodi i tko može biti donator?

Zdravlje 22. ruj 202114:47 0 komentara
operacija
Pixabay / Ilustracija

Transplantacija srca ili presađivanje srca je kirurški zahvat tijekom kojeg se srce bolesnika mijenja srcem odgovarajućeg donora.

Riječ je o složenom terapijskom postupku kojem se omogućuje da presađeno srce bude prihvaćeno te da normalno funkcionira u tijelu.

Indikacije za transplantaciju srca su bolesnici s teškim i terminalnim zatajivanjem srca te drugim težim bolestima. Darivatelj srca može biti osoba kod koje je utvrđena moždana smrt te je važno da nije bolovala od koronarne bolesti ili drugih bolesti srca.

Koje su indikacije za transplantaciju srca?

Transplantacija srca je metoda liječenja bolesnika koji pate od teških bolesti srca, točnije, onima kod kojih je unatoč primjeni optimalne konvencionalne terapije očekivano trajanje života kraće od jedne godine.

Bolesnici kojima je potrebna transplantacija srca, a obično se upućuju kod ovih problema:

– terminalno zatajenje srca
– koronarna bolest
aritmija
– hipertrofična kardiomiopatija
– prirođena bolest srca

Osim navedenog, na transplantaciju srca se upućuju bolesnici kod kojih su iscrpljene mogućnosti farmakoterapije ili standardnog kirurškog liječenja. Kod nekih bolesnika koji se ne mogu odvojiti od uređaja za asistirani rad nakon infarkta se također primjenjuje transplantacija.

Uzroci teškog zatajivanja srca kao indikacija za transplantaciju srca su ishemijska bolest srca ili ishemijska kardiomiopatija te dilatacijska kardiomiopatija. Bolesnici kod kojih može doći do transplantacije srca su oni koji imaju neliječenju valvulnu bolest s disfunkcijom miokarda, miokarditis te neke nasljedne i prirođene bolesti srca.

Tko može biti donator za transplantaciju srca?

Da bi transplantacija srca bila uspješna potreban je što primjereniji odabir primatelja pojedinog srčanog presatka. U teoriji, darivatelj srca može biti osoba kod koje je utvrđena moždana smrt, koja ima manje od 60 godina te normalnu funkciju srca i pluća. Također je važno da osoba nije bolovala od koronarne bolesti ili drugih bolesti srca. Donator i primatelj moraju imati podudaranje u ABO-sustavu krvnih grupa te po veličini srca.

Bolesnik za transplantaciju srca mora proći široku obradu kako bi se isključilo postojanje neke od kontraindikacija. Osim standardnih laboratorijskih i specijalističkih obrada potrebno je odraditi test opterećenjem, mjerenje plućne rezistencije i leukocitnih antitijela. Uz serološku analizu se obrada po potrebi može još i proširiti.

Podaci pokazuju kako oko 25% bolesnika s terminalnim zatajenjem srca umre prilikom čekanja transplantacije srca, točnije, za vrijeme čekanja prigodnog donora. Dužina čekanja nije uvijek apsolutan kriterij za određivanje prioriteta kod odabira primatelja donorskog organa. U prijelaznom razdoblju se kod bolesnika koristi pomoći uređaj za potpomaganje funkcije te umjetno srce.

Također, ne mogu svi bolesnici primiti transplantirano srce jer i s te strane postoje kontraindikacije. Među njima su ovisnost o pušenju, alkoholu ili drogama, psihička nestabilnost, plućna vaskularna rezistencija, aktivna sistemska infekcija te HIV/AIDS. Na presađivanje srca će se rijetko uputiti bolesnici stariji od 65 godina, bolesnici sa šećernom bolesti, neuropatijom, nedavnom plućnom embolijom, bubrežnom insuficijencijom i slično.

Kako izgleda presađivanje srca?

Srce donora se čuva u posebnim, hipotermijskim uvjetima te se mora transplantirati unutar četiri do šest sati. Primatelju se uključuje uređaj za vantjelesnu cirkulaciju i uklanja bolesno srce. Srce davatelja se potom transplantira.

Kod bolesnika može doći do odbacivanja transplantacije srca, pa tako podaci pokazuju da oko 50-80% bolesnika ima barem jednu epizodu odbacivanja, no većina je nakon presađivanja bez simptoma. Kod jednog dijela bolesnika dolazi do disfunkcije lijeve klijetke i pojave aritmija.

Bolesnici kod kojih se češće događa odbacivanje su: mlađa biološka dob, ženskog spola, darivatelj ženskog spola te darivatelj crne rase.

Što nakon transplantacije srca?

Nakon transplantacije srca, budući da oštećenje transplantata može biti pogubno, potrebno je jednom godišnje izvršiti biopsiju endomiokarda. Stopa preživljavanja u prvoj godini nakon transplantacije srca je 85%.

Uzroci smrti u prvoj godini nakon transplantacije srca su najčešće akutno odbacivanje i infekcija, a nakon godinu dana vaskulopatija srčanog presatka ili oštećenje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!