Topikalni pripravci diklofenaka, poznatijeg po tržišnom nazivu Voltaren koristimo za liječenje upala kože, bolova u zglobovima i oteklina. Oni sadrže aktivni protuupalni sastojak koji lokalno djeluje na bol.
Nakon što gel ili kremu nanesemo na bolno mjesto, većina nas automatski nastavlja s pranjem ruku da bismo s njih uklonili ljepljive ostatke, no to omogućuje aktivnome sastojku da uđe u kanalizaciju.
Njemačko ministarstvo okoliša upozorava da bi to moglo predstavljati problem s obzirom na to da postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda ne mogu ukloniti diklofenak iz kanalizacijskog sustava, što znači da ostaci lijeka mogu završiti u prirodi, a ondje predstavljaju opasnost za životinje i biljke.
Njemački stručnjaci savjetuju da, nakon korištenja gela, kreme ili masti koja sadrži diklofenak, radije obrišete sve ostatke papirnatim ručnikom, a tek potom operete ruke.
Istodobno bi trebalo povesti računa o tomu da papirnati ručnik ne bacate u WC školjku jer bi to poništilo svrhu ovog poteza.
Stručnjaci za zaštitu okoliša savjetuju da ga, umjesto toga bacite u kantu za otpad.
Preporučuju i da tube i staklene bočice s diklofenakom ne praznite u umivaonik ni u WC školjku, već i njih odložite u za to predviđene kante postavljene u ljekarnama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!