Ultrazvuk abdomena: Koje bolesti otkriva i kako se na pregled pripremiti?

Zdravlje 26. sij 202115:20 0 komentara
ultrazvuk
Pixabay

Ultrazvuk abdomena služi kako bi se vidjeli organi i strukture unutar abdomena, odnosno trbuha. Ova pretraga može se koristiti za dijagnozu ili prepoznavanje određenih zdravstvenih stanja.

Ultrazvuk abdomena nužno je obavljati redovito kod aneurizme trbušne aorte (proširenje arterije), pogotovo kod muškaraca od 65 do 75 godina koji su aktivni pušači.

Zašto se radi ultrazvuk abdomena?

Pri pojavi bolova u trbuhu kojima se ne može otkriti uzrok, liječnik će tražiti ultrazvuk abdomena kako bi otkrito pravi razlog bolova ili nadutosti i eliminirao određena stanja. Ultrazvuk abdomena može otkriti bubrežne kamence, povećanje slezene, bolesti jetre, upalu gušterače, tumore i mnoga druga stanja, a prati i stanje krvnih žila koje vode do organa u tijelu. Ultrazvuk abdomena također se radi i kod trudnoće kako bi se pratilo zdravlje i položaj djeteta.

Ultrazvuk općenito koristi visokofrekventne zvučne valove kako bi se dobila slika i video organa u tijelu. Ultrazvuk abdomena potrebno je napraviti po preporuci liječnika, ako imate problema s krvnim žilama u abdomenu ili kod problema s jetrom, gušteračom, slezenom, žučnim mjehurom, bubrezima ili crijevima.

Ultrazvuk abdomena je bezbolna i kratka pretraga koja koristi zvučne valove i ne izaziva nikakvu štetu na tijelu.

Što se može otkriti ultrazvukom abdomena?

Ovaj ultrazvuk može otkriti uzroke bolova u području trbuha, uzroke infekcije bubrega, otkriti koje su posljedice pretrpljenih ozljeda te saznati je li razlog povišene temperature upala u području abdomena, a može se otkriti i upala slijepog crijeva. Također, ultrazvuk abdomena može pomoći kod dijagnosticiranja tumora ili raka, kao i kod praćenja stanja s bubrežnim ili žučnim kamencima.

Kako se pripremiti za ultrazvuk abdomena?

Na ultrazvuk abdomena potrebno je doći spreman. Važno je ne jesti i ne piti ništa osam do dvanaest sati prije samog pregleda jer hrana i tekućina u trbuhu mogu utjecati na samu kvalitetu slike ultrazvuka, odnosno možda će biti teže dobiti pravu sliku stanja i izgleda organa u abdomenu.

Prije samog pregleda potrebno je maknuti sav nakit s tijela i leći na stol. Kod pregleda se na područje trbuha stavlja gel na bazi vode koji zajedno s uređajem koji se zove transduktor omogućava bolju sliku stanja. Uređaj se nježno pritisne na abdomen i pomiče se gore-dolje te šalje signale na računalo koje stvara sliku koja onda pokazuje kako se kreće krv u abdomenu.

Možda ćete se trebati pomaknuti u stranu kako bi tehničar bolje vidio stanje, a možda će vas i tražiti da zadržite dah na nekoliko sekundi. Ultrazvuk traje do 30 minuta i nije bolan te ne ostavlja nikakve posljedice, a osim toga ne zrači kao na primjer rendgen. Možete osjetiti malu nelagodu

za vrijeme nanošenja hladnog gela, kao i za vrijeme samog pritiskanja sonde, a to je potrebno spomenuti tehničaru.

Zaključak

Ultrazvuk abdomena radi se zbog pojave bolova u području trbuhu, ali i kod trudnoće te praćenja određenih stanja. Ovaj pregled nije nimalo bolan ni opasan, a potrebno je slušati upute liječnika o pripremama za sam pregled. Ultrazvukom abdomena se mogu otkriti razna stanja i bolesti, a može i poslužiti kao potvrda pretpostavljene dijagnoze.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!