Glavna funkcija Bartholinijevih žlijezda jest vlaženje rodnice, a nalaze se sa svake strane ulaza u rodnicu. Kada se izvodni kanalić kroz koji se luči sekret začepi, dolazi do vrlo bolne i neugodne upale.
Jedna od vrlo čestih neugodnih pojava kod žena jest upala jedne ili obje Bartholinijeve žlijezde. Ako do sada niste čuli za ove žlijezde, važno je znati da one postoje i mogu vam zadati velike probleme ako se upale.
Riječ je o parnim žlijezdama veličine graška koje se nalaze sa svake strane ulaza u rodnicu, a odgovorne su za vlaženje rodnice tijekom seksa. Njihova je uloga, dakle, vrlo važna. Svaka žlijezda ima svoj izvodni kanalić kroz koji se luči sekret (iscjedak) te je dugačak oko 1.5 do 2 centimetra.
Zašto dolazi do upale Bartholinijeve žlijezde?
Ako žlijezde pravilno funkcioniraju i izvodni kanalići su prohodni, tada je vlaženje rodnice uspješno, no čak svaka treća žena iskusi upalu Bartholinijeve žlijezde kada se izvodni kanal začepi. Tada se sekret zadržava u kanalu te dolazi do naticanja same žlijezde, što je vrlo bolno i narušava kvalitetu života.
Zbog povećanja žlijezde nastaje cista koja obično prethodi upali i apscesu Bartholinijeve žlijezde. Mogu se upaliti samo jedna ili obje žlijezde, a do upale obično dolazi nakon spolnog odnosa.
Razlog zašto se izvodni kanal začepi nije poznat, no ono što se zna jest da se cista može pojaviti i u žena koje nisu spolno aktivne, a rjeđe se pojavljuje zbog prisutnosti spolnih bolesti. Ako se cista inficira, stvara se apsces, odnosno bolno nateknuće uslijed pojave bakterija – najčešće Escherichije coli ili enterokoka.
Simptomi upale Bartholinijeve žlijezde
Cista Bartholinijeve žlijezde obično nije bolna dok ne prijeđe u upalu. Kada žlijezda natekne, stvara jaku bol koja onemogućava spolni odnos, a nekada i normalno hodanje i sjedenje. Osjećaj je kao da nosite jaje među nogama koje uz to i boli. Na ovom linku možete vidjeti kako to izgleda.
Osim nateknuća, crvenila i boli, može se javiti i povišena tjelesna temperatura kao odgovor na upalu.
Liječenje upale Bartholinijeve žlijezde
Ako vam se cista, odnosno upala ove žlijezde pojavila prvi put, postoji nekoliko načina kako si možete olakšati prirodnim putem.
Bol i oteklinu možete ublažiti ispiranjem zahvaćenog područja mlakim čajem od kamilice nekoliko puta dnevno jer kamilica ima protuupalno djelovanje. Ovaj postupak može olakšati drenažu nakupljenog sadržaja (gnoja) koji vrlo često ima vrlo neugodan miris, upravo zbog prisutnih bakterija. Drugim riječima, apsces može, ali i ne mora sam puknuti.
Ipak, čak i ako apsces sam pukne, dobro se javiti ginekologu kako bi vam prepisao antibiotike koje ćete morati uzimati od 7 do 10 dana. Tijekom tog vremena suzdržavajte se od spolnih odnosa.
No, nakon prvotnog olakšanja, apsces Bartholinijeve žlijezde može se ponoviti, a tada je potrebna liječnička intervencija. Gnoj se tada oslobađa punkcijom – vađenjem gnojnog sadržaja iglom i špricom, no to nije trajno rješenje.
Kod izrazito bolnih apscesa, radi se incizija pod lokalnom anestezijom – mali rez na upaljenom tkivu kako bi gnoj lakše iscurio te se unutar žlijezde uvodi dren koji mora stajati nekoliko dana.
Trajno rješenje zahtijeva kirurški postupak
Ipak, ovo su samo načini kako olakšati bol i oteklinu, ne i riješiti ponavljajući problem. Kako više ne bi dolazilo do upala i formiranja apscesa, postoji nekoliko kirurških metoda:
- marsupijalizacija – šivanje izvodnog kanalića na rub male usne kako se ne bi začepljivao
- uvođenje katetera s balonastim vrhom u cistu – ostaje u cisti mjesec dana i stvara otvor za lakše otjecanje sluzi iz žlijezde
- odstranjenje Bartholinijeve žlijezde – ovo je krajnje rješenje kada niti jedno drugo ne pomaže, a izvodi se kada ne postoji upala i pod općom anestezijom
Asimptomatske i bezbolne ciste Bartholinijevih žlijezda kod žena mlađih od 40 godina se ne trebaju liječiti, a kod žena starijih od 40 godina, tkivo ciste se nakon uklanjanja šalje na analizu. Naime, iz upaljene Bartolinijeve žlijezde u rijetkim slučajevima može nastati rak stidnice.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!