Upalna bolest zdjelice ili zdjelična upalna bolest je zapravo infekcija reproduktivnih organa žena, koja kada se ne tretira pravilno može biti opasna.
Ova bolest zahvaća milijune žena diljem svijeta. Uzrokuju je bakterije ili spolno prenosive bolesti, a može se prepoznati po neugodi i bolovima u području donjeg trbuha te jajnika. Važno je reagirati na prve simptome bolesti jer kada se ne liječi može izazvati ozbiljne komplikacije, među kojima je i neplodnost.
Što uzrokuje upalnu bolest zdjelice?
Zdjelica uključuje rodnicu, jajovode, jajnike, vrat maternice i maternicu te mokraćni mjehur i završni dio debelog crijeva. Najčešći uzrok ove bolesti su bakterije koje se prenose nezaštićenim spolnim odnosom, a šire se iz vagine u maternicu, jajovode ili jajnike.
U većini slučajeva upalnu bolest zdjelice uzrokuju bakterije koje uzrokuju gonoreju ili klamidiju, dok do bolesti u rijetkim slučajevima može doći kada bakterije uđu u reproduktivne organe te se poremeti barijera koju stvara vrat maternice ili pak kod korištenja spirale.
Ova upala može postati opasna po život, ako bakterije uđu u krv ili ako infekcija zahvati potrbušnicu.
Kako prepoznati upalnu bolest zdjelice?
Simptomi upalne bolesti zdjelice mogu biti blaži ili izraženiji, a svaka žena može imati drugačije simptome, dok neke žene neće imati nikakve simptome. Ova bolest je češća kod mladih djevojaka.
Znakovi upalne bolesti zdjelice su:
· bol u abdomenu i zdjelici
· vaginalni iscjedak neugodnog mirisa
· jako krvarenje između menstruacija ili nakon spolnog odnosa
· bol za vrijeme spolnih odnosa
· bolno mokrenje
· povišena temperatura
Kod nekih se žena može javiti i mučnina, povraćanje, dehidracija te visoka temperatura. Simptomi se često javljaju nakon menstruacije.
Može li se upalna bolest zdjelice spriječiti?
Kako do ove bolesti ne bi došlo, potrebno je uvijek koristiti zaštitu, točnije kondome, kod spolnih odnosa s različitim partnerima. Osim toga, treba izbjegavati korištenje gelova za tuširanje kod pranja vagine kako se ne bi poremetila ravnoteža mikroflore. Važno je i pravilno se brisati nakon obavljanja nužde.
Kada je potrebno posjetiti ginekologa?
Ako se pojavi bilo koji gore navedeni simptom, važno je što prije kontaktirati ginekologa i obaviti detaljne preglede kako bi se utvrdilo da se radi o upalnoj bolesti zdjelice, ali i kako bi se što prije krenulo s liječenjem.
Ginekolog će prvo ispitati pacijenticu o simptomima i seksualnim partnerima te će obaviti pregled. Kada ginekolog pritisne vrat maternice kod pregleda zdjelice ili opipa trbuh, a žena osjeti bol gotovo sigurno se radi o upalnoj bolesti zdjelice. Ginekolog može uzeti i uzorke iz vrata maternice te poslati pacijenticu na krvne pretrage ili davanje uzorka urina, a napravit će i ultrazvuk.
Kako se tretira upalna bolest zdjelice?
S obzirom na to da se radi o bakteriji, ova se bolest liječi antibioticima. U slučaju da se pacijentici stanje ne poboljšava nakon dva dana, prima se u bolnicu gdje intravenozno dobiva više različitih antibiotika. Antibiotici se najčešće uzimaju dulje od deset dana, a cijela terapija se mora popiti do kraja.
Kada se upalna bolest zdjelice ne prepozna na vrijeme, pojavljuje se opasnost od neplodnosti, kao i od drugih komplikacija kao što su začepljenje jajovoda, izvanmaternična trudnoća ili kronična bol zdjelice.
Zaključak
Upalna bolest zdjelice može se prepoznati po bolovima u području donjeg dijela trbuha te po vaginalnom iscjetku ili iznenadnom krvarenju. Potrebno je simptome shvatiti ozbiljno i što prije potražiti pomoć liječnika kako bolest ne bi uznapredovala i uzrokovala neželjene posljedice. Tretira se antibioticima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!