Treći kutnjaci ili osmice, zubi su koji obično rastu tek u tinejdžerskim godinama i nekima zbog toga mogu stvarati probleme.
Umnjaci obično rastu između 18 i 25 godine, a u ustima ih imamo četiri – dva se nalaze u donjoj čeljusti, a dva u gornjoj.
U nekim slučajevima umnjaci nemaju mjesta u čeljusti i potrebno ih je vaditi jer uzrokuju bolove i neugodnosti. Alveotomija ili ekstrakcija umnjaka čest je zahvat u oralnoj kirurgiji. Vađenje umnjaka se može provesti kada je umnjak izrastao, ili kada je ostao zaglavljen ispod zubnog mesa.
Kome je potrebno vađenje umnjaka?
Umnjaci mogu rasti sasvim normalno pa tek nakon izrastanja stvarati probleme. Kod nekih ljudi pri samom rastu nemaju dovoljno mjesta pa ili ne izrastaju do kraja i ostaju pod zubnim mesom ili guraju druge zube što izaziva veliku bol. Ponekad se bol zbog rasta umnjaka može osjetiti na jedinicama i dvojkama zbog snažnog pritiska. Osmice, osim u pravilnom smjeru, mogu rasti u obraz i tako izazvati stvaranje ranica na sluznici.
Umnjaci mogu izrasti i normalno bez poteškoća pa ih neće svi morati vaditi. No, rast umnjaka može biti bolan bez obzira na to rastu li oni pravilno, to jest, imaju li mjesta u čeljusti ili ne.
Vađenje umnjaka omogućava smanjivanje boli i ne pomicanje ostalih zubi u čeljusti. U ovom slučaju osobna oralna higijena nema utjecaj na postojanje boli ili neugodnost zbog umnjaka. Ako osjećate bolove u čeljusti, glavi ili se teško hranite, postoji šansa da imate problema s umnjacima.
Umnjaci koji nisu pravilno izrasli mogu stvarati dodatne probleme, a ovo su neki od njih:
– bol u čeljusti
– bol u drugim zubima
– bol u glavi i sinusima
– krvarenje zuba i bolesti desni
– loš zadah
– stvaranje infekcija
Kako izgleda vađenje umnjaka?
Ako problem uzrokuju osmice, obično ne preostaje ništa drugo nego vađenje umnjaka. Riječ je o proceduralnoj operaciji koja nije bolna, a koja olakšava svakodnevno funkcioniranje i smanjivanje neugodnosti. Simptomi problema s umnjacima neće nestati nakon nekog vremena sami od sebe, a jedino što mogu je izazvati dodatne komplikacije zbog upala i boli.
Postupak vađenja umnjaka počinje sa snimanjem ortopana ili rendgenske snimke svih zuba na kojoj su vidljivi i svi umnjaci. Liječnik vas može uputiti na 3D snimanje ako se radi o kompliciranom stanju.
Pri vađenju umnjaka se koristi lokalna anestezija te se za vrijeme operacije ne osjeća bol. Ponekad je potrebno razdvajanje zavijenih korijena kako bi se lakše izvukli. Zbog nepravilnog rasta se može provesti alveotomija ili oslobađanje umnjaka iz zubnog mesa. U tom slučaju je potrebno zarezivanje mesa kako bi se umnjak lakše izvadio. Vađenje umnjaka iz gornje čeljusti je obično lakše nego vađenje iz donje čeljusti.
Ako je došlo do zareza, na kraju operacije slijedi šivanje.
Oporavak nakon vađenja umnjaka
Oporavak je individualan i kod nekih može trajati kratko, a kod nekih duže, no sama operacija vađenja umnjaka ne bi trebala izazvati bol. Oporavak traje nešto duže ako se provela alveotomija. U tom slučaju se može očekivati krvarenje i to do tri dana nakon zahvata. Krvarenje nakon vađenja umnjaka netom nakon zahvata također nije neobično, no ne bi trebalo trajati duže od 30 minuta.
Nakon postupka se preporučuju lijekovi protiv bolova, oteklina i infekcija. Preporučuje se i korištenje gaze u slučaju krvarenja te nanošenje vanjskih hladnih obloga kako bi se smanjila oteklina i bol.
Osim toga, nužno je mirovanje s blago povišenom glavom te konzumiranje mekane hrane i izbjegavanje određenih namirnica.
Ovo su pravila oporavka nakon vađenja umnjaka:
– usta se ne smiju ispirati vodom ili dezinfekcijskom tekućinom dan nakon zahvata
– pacijent treba smanjiti pričanje, vodu i hranu par sati nakon operacije
– nekoliko dana je potrebno izbjegavati gazirane napitke i toplu hranu
– ne preporučuje se korištenje slamke za uzimanje tekućine
– izbjegavajte četkanje područja oko rane
– nekoliko dana izbjegavajte vježbanje i veće fizičke napore
– izbjegavajte pušenje cigareta tijekom cijelog oporavka
Nakon nekoliko dana će možda biti potrebno vađenje konaca, no o tome ćete biti obaviješteni od strane svog stomatologa. Oporavak obično traje oko tjedan dana do dva tjedna, a oteklina može ostati i duže, sve do tri tjedna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!