Vaginalna infekcija nastaje kada se broj bakterija, gljivica ili drugih mikroorganizama koji inače žive u rodnici naglo poveća, a mogu je uzrokovati i spolno prenosive bolesti.
Može se prepoznati po neugodnom mirisu ili po promijenjenom iscjetku. Vaginalne infekcije su vrlo česte i svaka žena će barem jednom u životu imati neku vrstu ove infekcije. Kod pojave prvih simptoma potrebno je posjetiti ginekologa.
Što uzrokuje vaginalnu infekciju?
Do vaginalne infekcije može doći iz više razloga:
- ispiranje vagine
- pranje parfumiranim gelom za tuširanje
- promjene u razini spolnih hormona
- uzimanje antibiotika
S obzirom na sam uzrok infekcije, postoje različite bolesti i stanja do kojih može doći zbog vaginalne infekcije, a u trudnoći može izazvati probleme.
Koje su vrste vaginalne infekcije?
Najčešće vrste vaginalne infekcije:
1. Bakterijska vaginalna infekcija
Bakterijska infekcija se može prepoznati po neugodnom mirisu vaginalnog iscjetka koji podsjeća na miris ribe, a do nje dolazi kada se broj prisutnih bakterija u rodnici naglo poveća. Može se pojaviti i bijeli ili proziran iscjedak. Tretira se antibioticima.
2. Gljivična infekcija
Gljivičnu infekciju najčešće uzrokuje gljivica Candida albicans, a ovo je ujedno i najčešći uzrok vaginalne infekcije. Do gljivične infekcije jednako tako dolazi kada se broj gljivica u rodnici naglo poveća. Može se prepoznati po bijelom ili prozirnom sirastom iscjetku, svrbežu i žarenju ili po crvenilu. Tretira se vaginaletama i promjenom prehrane.
3. Infekcije koje se prenose spolnim odnosom
Ovdje spadaju klamidija, gonoreja, kao i trihomonijaza koju uzrokuje parazit koji se prenosi spolnim odnosom. Mogu se prepoznati po iscjetku, dok kod nekih žena neće biti nikakvih simptoma i zato je važno odlaziti na redovite godišnje kontrole. Neke žene će istovremeno imati klamidiju i gonoreju te je potrebno liječiti obje istovremeno uz pomoć antibiotika. Trihomonijaza se također tretira antibioticima.
4. Virusna infekcija
Virusna infekcija je infekcija poput HPV-a ili genitalnog herpesa. Može se prepoznati po virusnim bradavicama, kondilomima kod HPV-a ili kod herpesa po bolnim ranicama na spolovilu. Ove dvije infekcije će se najčešće povući same od sebe nakon određenog vremena.
Važno je reagirati na prve simptome bilo koje vaginalne infekcije kako ne bi došlo do raznih zdravstvenih problema, ali i kako se ne bi stanje pogoršalo ili kako se infekcija ne bi prenijela na partnera.
Kako prepoznati vaginalnu infekciju?
Vaginalna infekcija može imati različite simptome, a najjednostavnije se može prepoznati po nelagodi, svrbežu, iritaciji ili po promjeni boje iscjetka pri čemu on može biti bijel, sirast, proziran, sluzav ili smeđ.
Još jedan pokazatelj vaginalne infekcije, posebno one bakterijske je i neugodan miris. Kod nekih se žena simptomi mogu dodatno pogoršati za vrijeme ili nakon spolnih odnosa.
Najčešće vrste infekcija su gljivična ili bakterijska.
Kako spriječiti nastanak vaginalne infekcije?
Važno je paziti na higijenu te ne koristiti parfumirane sapune ili gelove za tuširanje jer oni mogu narušiti pH vrijednost rodnice te izazvati iritacije, a u nekim slučajevima i infekciju.
Potrebno je paziti i na materijal donjeg rublja koji mora biti pamučan, ali i izbjegavati preusku odjeću koja ne diše. Kod spolnih odnosa je potrebno koristiti zaštitu koja će spriječiti prenošenje spolnih bolesti.
U sprječavanju pojave vaginalne infekcije može pomoći i pravilno brisanje nakon nužde.
Kada je potrebno posjetiti ginekologa?
Kada se pojavi neugodan miris, iscjedak drugačije boje, krvarenje, svrbež, bol za vrijeme mokrenja ili spolnih odnosa ili kada se pojave promjene na samom spolovilu treba reagirati i potražiti pomoć ginekologa koji će na temelju rezultata papa testa ili pak cervikalnih briseva pripisati pravu terapiju. Najčešći lijek su vaginalete koje se izravno stavljaju u rodnicu sedam do deset dana, dok se bakterije tretiraju antibiotikom.
Dakle, vaginalna infekcija može nastati iz više razloga, a najčešći uzroci su gljivice i bakterije. Važno je prepoznati promjene i kod pojave simptoma potražiti pomoć ginekologa. Ako se vaginalna infekcija ignorira, može doći do raznih problema.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!