Vježbe za kifozu: Uzrok i kako si možete pomoći kod ovog neugodnog problema?

Zdravlje 16. velj 202215:47 0 komentara
Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Za razliku od lordoze, kifoza označava povećanu zakrivljenost gornjeg dijela kralježnice prema naprijed, a u određenim slučajevima može izazivati bol i neugodu.

Kako bi se ovo stanje ispravilo i ublažili simptomi postoje određene vježbe za kifozu koje jačaju mišiće torza, posebno one mišiće koji okružuju kralježnicu.

Kako prepoznati kifozu?

Kralježnica ima prirodni položaj oblika slova s te je mala zakrivljenost prema naprijed gornjeg dijela leđa potpuno normalna. Ipak, kada je ta zakrivljenost veća i kada se primijeti pogrbljenost, radi se o kifozi. Ljudi s kifozom će imati i ramena zaobljena prema naprijed, a u nekim slučajeva može doći i do čestih bolova u leđima, ukočenosti gornjeg dijela leđa i ograničenosti pokreta.

Što uzrokuje kifozu?

S obzirom na različite uzroke kifoze, postoje i njezini različiti tipovi. Kifoza se može pojaviti već kod rođenja, ako se kralježnica nije pravilno razvila prije poroda. Ipak, kifoza najčešće nastaje u pubertetu, kod čestog savijanja glave kod gledanja u ekran mobilnog telefona ili kao posljedica drugačijeg razvoja mišića koji okružuju kralježnicu. Kifoza se može pogoršati u starosti.

Može li se kifoza spriječiti i kako se tretira?

Kifoza se može spriječiti vježbama koje će osnažiti mišiće leđa i trupa. Jednako tako je važno sjediti uspravno, imati dobru potporu stolice te paziti da tijelo uvijek ima dovoljno vitamina D i kalcija koji jačaju kosti. Kifoza se može tretirati vježbama, fizikalnom terapijom, dok će u težim slučajevima biti potrebno nošenje proteze i operacija.

Vježbe za kifozu

Kifoza se može tretirati određenim vježbama koje jačaju mišiće leđa. Važno je da osoba koja izvodi ove vježbe ne osjeća bol kod izvođenja, a ako dođe do pogoršanja stanja potrebno je kontaktirati liječnika. Vježbe su jednostavne, ali se trebaju izvoditi kontinuirano, u više ponavljanja i u dogovoru s liječnikom ili fizioterapeutom. Primjeri nekih vježbi su:

1. Pružanje ruku

Ova vježba se može raditi u dva položaja. Stanite blago savijenih koljena ispružite ruke ispred sebe, stisnite šaku, a palac usmjerite prema stropu. Ramena spustite i udaljite od ušiju. Iz ovog položaja podižite ruke sve dok ne dođu malo iznad glave. Osjetite zatezanje i zadržite ruke u tom položaju nekoliko sekundi, odnosno nekoliko udisaja, a potom ih spustite do nogu.

Ista vježba se može napraviti u ležećem položaju ili uza zid, savijenih koljena i stopala na podu. Sada ruke stavite sa strane, savijenih laktova koji se nalaze uz tijelo u ravnini rebra, šaka je skupljena pri čemu su prsti okrenuti prema stropu, a palac je ispružen na stranu. Iz ovog položaja ruke se pomiču tako da palcem dotaknete pod ili zid, pri čemu lakat ostaje uz tijelo. Držite nekoliko udaha dok je palac na podu te vratite u početni položaj.

2. Krava mačka

Ova vježba je odlična za leđa, a mogu je izvoditi i trudnice. Spustite se na koljena tako da su koljena u razini kukova, a dlanovi su na podu u razini ramena. Kod izdaha bradu spuštajte na prsa, povlačite zdjelicu, stisnite stražnjicu i istežite leđa. S udahom podižite pogled, izbacite zdjelicu prema van, ramena udaljite od ušiju, a prsni koš otvorite prema naprijed. Ponovite udah i izdah 10 do 20 puta.

3. Podizanje ruku

Lezite na trbuh tako da su noge ispružene na podu, a ruke ispružene sa strane stisnutih šaka. Pubičnu kost utisnite u podlogu i stisnite stražnjicu, pogled je usmjeren prema podu. Obje ruke podižite koliko možete prema stropu te istovremeno stisnite lopatice. Zadržite u tom položaju oko deset sekundi, a potom vratite ruke na pod, malo opustite i vježbu ponovite 10 puta u tri serije.

4. Klizanje ruku

Za ovu vježbu je potrebno stati uza zid blago savijenih koljena. Glava, ramena i zdjelica su naslonjeni na zid, a ruke su savijene, tako da su laktovi malo ispod razine ramena. Sada je potrebno savijenim rukama polagano kliziti prema stropu i spojiti lopatice. U ovom položaju zadržite nekoliko sekundi i vratite u početni položaj. Ponovite vježbu 15 puta, u tri serije.

5. Poza djeteta

Ovo je česta poza u pilatesu ili jogi te se može koristiti i kod istezanja. Potrebno je biti na koljenima te ih raširiti do rubova prostirke. Kako bi došlo do dodatnog istezanja, ispred sebe stavite klupicu ili slično povišenje. Ruke se stave na klupicu, stolicu ili trosjed, prsa se guraju prema podu, a stražnjica prema stopalima. Zadržite tijelo u ovoj poziciji oko 10 sekundi te opustite, a vježbu ponovite.

Detaljnije izvođenje ovih vježbi možete pogledati u videu:

Osim navedenih vježbi, pomoći mogu i vježbe koje obuhvaćaju rekvizite kao što su štap, rastezljive trake, ručnik, pilates loptu ili valjak. Također, određeni sportovi mogu utjecati na ispravljanje kifoze, a tu spadaju plivanje, točnije leđno plivanje, jahanje ili balet.

Zaključak

Kifoza je povećana zakrivljenost gornjeg dijela leđa, a mogu je uzrokovati razni čimbenici. Najčešće se pojavljuje u pubertetu, a redovitim vježbanjem se ovo stanje može ispraviti. Osim vježbi za kifozu, u nekim će slučajevima biti potrebno nositi posebnu protezu ili redovito odlaziti na fizikalnu terapiju, dok će kod težih slučajeva biti potrebna operacija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!