Istraživači navode da bi maske za lice koje nas štite od covida-19 mogle pomoći i osobama s alergijama jer filtriraju pelud. No, maske treba održavati i pravilno ih skidati.
S druge strane, osobe kod koji su alergije izraženije u zatvorenom prostoru mogu predstavljati dodatni problem. Dr. Rita Kachru, specijalistica za alergije, navodi da maske pomažu protiv peluda. Međutim, u zatvorenom prostoru kod osoba koje su alergične na grinje, pse i mačke, maske mogu otežavati situaciju.
Alergija na pelud
Pelud kod alergičara može uzrokovati kihanje, začepljenje nosa, curenje nosa i svrbež u očima. Pelud se prenosi zrakom i može se lako udahnuti. No, stručnjaci za alergije su primijetili da maske mogu pomoći u ovom slučaju.
“Otkako se nose maske, smanjio se intenzitet simptoma kod alergičara”, objasnila je dr. Sayantani Sindher, profesorica alergije i imunologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Stanford u Kaliforniji.
Pokazalo se da i standardne kirurške maske i N95 maske mogu filtrirati alergene koji se nalaze u zraku. Standardna kirurška maska može filtrirati čestice veće od 3 mikrometra, dok N95 maska može filtrirati čestice od 0,04 mikrometra. Veličina peluda je uglavnom između 10 i 100 mikrometara, spore gljivica su između 2 i 50 mikrometara, a grinje između 10 i 40 mikrometara. Nošenje maske moglo bi filtrirati sve ove alergene.
“Maske koje mogu filtrirati male čestice poput peluda mogu spriječiti udisanje takvih čestica, ali maske moraju biti čiste”, istaknula je dr. Elisabeth Ference, liječnica za uši, nos i grlo.
No, prilikom nošenja maske, alergičari moraju biti pažljivi. Ako pelud padne na vanjsku stranu maske koju osoba dodirne, a potom dodirne oči ili lice, to može izazvati alergijsku reakciju.
“Zbog toga je važno da se maske često peru”, kazala je Ference za Healthline.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) također navodi da maske mogu pružiti dodatnu zaštitu protiv sezonskih alergija, ali je maske potrebno prati nakon svake upotrebe.
Alergije u zatvorenom prostoru
Ference kaže da su alergičari koji su osjetljivi na alergene koji se nalaze u zatvorenom prostoru prijavili porast simptoma tijekom lockdowna jer su te osobe više vremena provodile u zatvorenom prostoru.
Stručnjaci navode da je dom potrebno održavati čistim kako bi se umanjili simptomi alergije dok osobe više vremena provode u zatvorenom prostoru.
Sindher navodi da bi dobra rutina čišćenja mogla pomoći u borbi protiv alergena koji se mogu naći u zatvorenom prostoru. No, dodaje da bi alergične osobe trebale izbjegavati mesti kuću jer to zapravo može dovesti do toga da alergeni lebde u zraku i nakon toga padnu u neki dio prostorije.
“Preporučujem usisavanje i brisanje kako bi se doista smanjila količina alergena u zatvorenom prostoru. Osim toga, posteljinu bi trebalo prati svaki tjedan ili češće u vrućoj vodi”, savjetuje Sindher.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!