Opstipacija je problem koji se može dogoditi iz više razloga, a mnogi se se sa zatvorom susretnu na putovanjima.
S obzirom na to da je ljeto vrijeme godišnjih odmora, a samim time i putovanja, u nastavku smo izdvojili savjete koji bi vam mogli pomoći u izbjegavanju problema sa zatvorom na godišnjem odmoru, piše Zadovoljna.hr.
Koraci koji vam mogu pomoći u sprječavanju zatvora dok ste na putovanju:
1) Koliko god je to moguće, pokušajte se pridržavati svoje uobičajene rutine kada su u pitanju prehrana i spavanje. Jedite što više obroka u vrijeme u koje ih inače jedete i što je češće moguće odlazite na spavanje u vaše uobičajeno vrijeme.
2) Pokušajte smanjiti unos kofeina i ne pretjerujte s alkoholom jer i jedno i drugo vas mogu dehidirirati i povećati rizik od zatvora.
3) Izbjegavajte međuobroke ili obroke koji mogu dovesti do smanjenog rada crijeva. To znači da bi bilo dobro izbjegavati primjerice mesne prerađevine i sireve.
4) Jedine međuobroke koji sadrže probiotike kako biste potaknuli rast zdravih bakterija za redovito i zdravo pražnjenje crijeva. To možete početi činiti i prije putovanja i tako djelovati na vrijeme.
5) Budite oprezni s novom hranom na mjestima na koja putujete. Različite zemlje imaju različite sastojke i načine kuhanja koji mogu utjecati na rad crijeva na neočekivane načine.
6) Pokušajte ostati aktivni na putovanju. Potrudite se imati barem 20 minuta aktivnosti dnevno, odnosno oko 150 minuta – tjedno. Ako godišnji odmor provodite na moru, ovo bi trebao biti vrlo jednostavan zadakat – plivajte.
7) Čim osjetite potrebu, idite na zahod. Što se duže stolica zadržava u debelom crijevu, veća je vjerojatnost da će postati suha i tvrda. Možda vam odlazak u javni ili bili koji drugi zahod koji nije u vašem domu predstavlja nelagodu, ali ignoriranje poriva uzrokovat će vam probleme tako da pokušajte postati osoba koja kada osjeti potrebu, odlazi na zahod. Vaš organizam bit će vam jako zahvalan.
8) Jedite vlakna. Znamo da na putovanjima zdrava prehrana može biti izazov i da je lako pahuljice zamijeniti pecivima. No, upravo nedostatak vlakana često uzrokuje zatvor, bez obzira jeste li na odmoru ili ne. Zato pokušajte u prehranu na odmoru ubaciti voće i povrće svaki dan.
9) Pijte puno tekućine. Voda u velikim količinama pomoći će da vaša stolica bude mekša. Uzimanje dovoljno tekućice spriječit će i dehidraciju koja može uzrokovati zatvor Uvijek uz sebe imajte bocu s vodom i držite je napunjenom.
10) Ako spadate u skupinu osoba koje na zahod odlaze u određenu doba dana, učinite sve što možete da se taj dio rutine ne promijeni na godišnjem odmoru.
Kada se javiti liječniku?
Zatvor na putovanjima nije neuobičajena pojava. Ipak, ako često imate simptome zatvora ili vam zatvor traje danima, bez naznake da će doći do pražnjenja crijeva, trebali biste posjetiti liječnika.
Neki od simptoma zbog koji biste trebali razmisliti o odlasku liječniku su sljedeći:
– niste imali stolicu više od tjedan dana
– osjećate jaku bol ili stezanje u donjem dijelu trbuha
– trpite snažne bolove prilikom odlaska na zahod
– imate krvi u stolici
– izgubili ste na težini bez nekog jasnog razloga
– aktivnost vaših crijeva iznenada se promijenila bez očitih promjena u prehrani i/ili stilu života.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!