Tijekom ljeta na dnevnoj bazi konzumiramo puno više tekućine nego u hladnijim mjesecima. Naše tijelo jednostavno traži više hidratacije u toplim mjesecima, prije svega zato što gubi puno više vode zbog znojenja. To je također jedan od razloga zbog kojeg može doći do dehidracije organizma.
Ona može biti umjerena i ozbiljna. I dok onu umjerenu lako možemo sanirati uz pravovremeno nadoknađivanje izgubljene vode, ozbiljna dehidracija može završiti čak i hospitalizacijom ako ne reagiramo na vrijeme.
Dehidracija se odnosi na deficit tekućine u tijelu, odnosno manjak tjelesne vode i elektrolita. Voda čini više od 70 posto zdravog ljudskog tijela. Dovoljna količina vode i dobra hidratacija su neophodne za probavu, izbacivanje toksina te ostalih otpada, kao i održavanje zdrave kože.
Ljudsko tijelo gubi vodu tijekom cijelog dana, (znojenje i mokrenje), ali je obično nadoknadi jelom i pićem. Dehidracija nastaje kada količina gubitka tekućine iz tijela postane veća od količine tekućine koju tijelo dobiva, prenosi Zadovoljna.hr.
Znakovi umjerene dehidracije:
– stalan osjećaj žeđi
– mokrenje manje od četiri puta dnevno
– tamnija mokraća
– suha usta i usne
– blaga glavobolja
Znakovi ozbiljne dehidracije:
– mokrenje manje do dva puta dnevno
– vrlo tamna mokraća jačeg mirisa
– jezik izrazito bijele boje
– vrtoglavica
– ubrzano disanje
– ubrzani rad srca
– nedostatak energije
– pospanost
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!