Osobe s krvnom grupom 0 imaju manji rizik od zaraze koronavirusom

Znanost 28. stu 202009:27 > 09:30
Lehtikuva/Markku Ulander via REUTERS

Nova studija utvrdila je da određene krvne grupe imaju manju vjerojatnost za zarazu koronavirusom.

Veliko istraživanje provedeno na 225 556 Kanađana pokazalo je da ljudi koji imaju krvnu grupu 0 ili Rh- imaju niži rizik od zaraze koronavirusom. Među ispitanicima koji su testirani na virus, rizik od zaraze bio je 12% niži, a rizik od teškog oboljenja od covida ili smrtnog ishoda 13% niži kod osoba koje su imale krvnu grupu 0 u usporedbi s osoba koje imaju krvnu grupu A, B ili AB, navodi se u studiji objavljenoj ovaj tjedan u Annals of Internal Medicine.

VEZANE VIJESTI

Osobe u bilo kojoj krvnoj skupini koje su bile Rh-negativne također su bile donekle zaštićene, posebice ako su imale O-negativnu krvnu grupu. Osobe s ovim krvnim grupama možda su razvile i antitijela koja mogu prepoznati neki aspekt novog virusa, rekao je za Reuters koautor studije Dr. JoelRay.

“Naše će sljedeće istraživanje posebno razmotriti takva antitijela i provjeriti objašnjavaju li ona zaštitni učinak”, rekao je Ray.

Još uvijek nije sasvim jasno mogu li ove nove informacije utjecati na prevenciju ili liječenje covida-19.

Vitamin D ne pomaže u teškim slučajevima covida-19

Niske razine vitamina D povezane su s većim rizikom za razvijanje ozbiljnog slučaja covida-19, ali visoke razine vitamina D ne rješavaju problem. Povećanje razine vitamina D u kritično bolesnih bolesnika nije skratilo njihov bolnički boravak niti smanjilo izglede za prelazak na intenzivnu njegu, potrebu za mehaničkom ventilacijom ili umanjilo šansu od smrtnog ishoda, utvrdili su liječnici u Brazilu.

#related-news_0

Nasumično su odabrali 240 hospitaliziranih pacijenata koji su imali tešku kliničku sliku te su određenim pacijentima dali jednu visoku dozu vitamina D3, a drugima placebo. Samo 6,7% bolesnika u skupini koja je primala vitamin D imalo je “manjkave” razine nutrijenata, u usporedbi s 51,5% bolesnika u skupini koja je primala placebo, ali nije bilo razlike u ishodima, navodi se u izvješću. Isto je bilo i kad su se istraživači prije liječenja usredotočili na 116 bolesnika s nedostatkom vitamina D.

Autori kažu da njihovo prvo nasumično ispitivanje ove vrste pokazuje da dodatak vitamina D ne utječe na skraćivanje bolničkog oporavka niti na bilo koji drugi klinički ishod među hospitaliziranim pacijentima koji su teško oboljeli od covida-19.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.