Kako se trebate ponašati i što morate imati doma ako imate koronu

Znanost 15. pro 202011:12 > 11:17
REUTERS/Jason Redmond/File Photo

Nova analiza koja je proučavala 54 studije u preko 20 zemalja otkrila je da su domovi u kojima osoba ima covid-19 i dalje bili žarišna mjesta za prijenos virusa, čak i ako je širenje unutar zajednice bilo smanjeno.

“Ovo je još jedno istraživanje koje nas podsjeća na to koliko je virus koji uzrokuje covid zarazan, koliko je teško spriječiti zarazu drugih ako netko živi u prenatrpanom, multigeneracijskom kućanstvu”, rekla je medicinska analitičarka dr. Leana Wen za CNN.

Prvo što treba napraviti je – izolirati zaraženog člana kućanstva.

Nužno je izolirati se!

Izolacija od djece ili izolacija u malom prostoru svakako može biti zahtjevna, no nužna je da bi zaštitili svoje voljene.

“Ako kod kuće imate nekoga starijeg ili oslabljenog imunološkog sustava, možda ćete ga htjeti izolirati tako da djeca i svi ostali nisu u njihovoj blizini”, rekla je pedijatrica dr. Tanya Altmann.

“Ako se morate brinuti za dijete, onda ćete odlučiti koja će se odrasla osoba izolirati s djetetom. Ta bi odrasla osoba brinula o djetetu, a druga bi odrasla osoba bila odgovorna za ostatak obitelji”, dodala je.

Pedijatrica dr. Jenny Radesky istaknula je da će samohranim roditeljima ovo biti teško provesti. Kazala je da bi se oni u tom slučaju mogli okrenuti susjedima koji će im donijeti lijekove ili hranu.

“Cijelo kućanstvo mora biti u izolaciji. Obrasci širenja covid-19 sugeriraju da su skupine ljudi koji žive blisko zajedno u najvećem riziku da dobiju virus jedno od drugog. Ako su djeca dio tog kućanstva, mogu pokazivati ​​minimalne simptome, ali i dalje biti zarazna”, dodala je.

Možete nositi masku i kada ste u kući kako biste se dodatno zaštitili. Nedavno istraživanje pokazalo je da to može biti 79% učinkovito u sprječavanju širenja virusa, prenosi CNN.

Što trebate imati u domu?

Ako se od covida-19 liječite kod kuće, potrebno je imati neke namirnice koje će vam olakšati borbu s virusom:

  • Lijekovi za smanjenje vrućice
  • Kutija gumenih ili jednokratnih rukavica i zaštitnih maski
  • Sapun i sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola od 70%
  • Maramice

Kako se ponašati?

Altmann je pojasnila kako se ponašati dok se netko od ukućana liječi od covida. Osim nošenja maske u domu, postoje još neke mjere.

“Zdrava osoba može donijeti hranu pred vrata sobe u kojoj se liječi netko, a nakon toga treba oprati ruke. Nosite rukavice da pokupite prazne tanjure, vratite ih u kuhinju i operite ih u vrućoj vodi deterdžentom, ili po mogućnosti u perilici posuđa te ponovno operite ruke”, kazala je.

Ne dijelite čaše, šalice, vilice ili druge potrepštine ili posuđe, navodi CDC. Ne dijelite ručnike ili posteljinu s drugim ljudima u vašem domu. Kada perete rublje, nemojte tresti prljavu odjeću bolesnika kako se virus ne bi širio zrakom.

Svjež zrak također igra važnu ulogu pa je bitno redovito prozračivati prostorije. Otvorite prozore kako bi svjež zrak mogao ući u sve prostorije.

Ako se nekom u kućanstvu pogorša stanje i dobije simptome kao što su poteškoće s disanjem, otežano disanje, pritisak u prsima, nedostatka kisika, zbunjenost ili plavičaste usne i lice, pozovite liječnika.

Kada je izolacija gotova?

Trajanje samoizolacije u Hrvatskoj je skraćeno s 14 na 10 dana. Osobe koje u izolaciji tijekom svih 10 dana ne razviju niti jedan simptom povezan s covidom, trebaju se telefonski javiti svom izabranom liječniku zadnjeg dana samoizolacije i reći da je prošlo 10 dana samoizolacije i da su zdravi odnosno da nemaju simptome, čime prestaje zdravstveni nadzor i samoizolacija, navodi se u preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Gubitak okusa i mirisa jedan je od simptoma koji može potrajati i tjednima ili čak mjesecima nakon što se osoba opravi od covida-19, navodi CDC, ali ne znači da tijekom cijelog tog vremena trebate biti u samoizolaciji.