Povoljne nekretnine na hrvatskoj obali i europska perspektiva zapadnog Balkana teme su kojima su se prošlog vikenda bavili njemački mediji.
Njemački list „Welt am Sonntag” u svom izdanju od 8. siječnja donosi opširan članak o cijenama nekretnina uz hrvatsku obalu. Kao primjer navodi švicarskog poduzetnika Dennisa Bandacka koji je za 2,7 milijuna eura na otoku Korčuli kupio manji hotel i planira kupnju još devet hotela. Autor članka ističe da je mogao ulagati i u bilo kojoj drugoj destinaciji na Sredozemlju, ali: „… u Hrvatskoj Bandrack vidi najbolji odnos između cijene i dobiti. I nije usamljen. Hrvatska privlači sve više hotelijera.” U tekstu se kao razlog tog trenda navodi odličan razvoj turizma, ali se ističe i da je kupnja nekretnina na hrvatskoj obali dobar potez i za privatne ulagače: „Jer, na poznatim odredištima u zapadnom Sredozemlju cijene su porasle. Nasuprot tome, čini se da je u Hrvatskoj prilika povoljna. Izgleda da je upravo ove zime došlo do još jednog laganog pada cijena, javljaju analitičari.” No istovremeno se upozorava ulagače da dobro otvore oči pri kupnji i prekontroliraju vlasničke odnose i valjanost građevinske dozvole.
Autor citira Matthewa Montagu-Pollocka, izdavača međunarodnog informacijskog servisa za nekretnine za odmor Global Properity Guide, koji kaže da su najskuplje turističke nekretnine u Dalmaciji. To se opravdava dugom turističkom tradicijom te regije, ali i snimanjem poznate serije Igra prijestolja u Dubrovniku, koje privlači brojne fanove. No u članku se upozorava da će s prestankom snimanja serije pasti i zanimanje za Dubrovnik: „To može dovesti do toga da cijene za vikendice i apartmane oko Dubrovnika uskoro padnu. Ali dugoročno će ulagači vjerojatno profitirati od nekretnine u toj regiji. ‘Biser Jadrana će uvijek privlačiti turiste’, kaže Thomas Beyerle iz firme za promet nekretnina Catella.”
Kao primjer regije u kojoj će srednjoročno doći do rasta vrijednosti nekretnina u članku se navodi Istra, i to posebice zbog blizine juga Njemačke i Austrije, kao i zbog brojnih međunarodnih zvijezda, poput Gwyneth Paltrow, Toma Cruisea i Bernieja Ecclestonea, koje su bile oduševljene tim poluotokom.
Autor teksta prenosi i brojke kojima raspolaže Matthew Montagu-Pollock, a koje govore da se iznajmljivanjem kuća za odmor i apartmana u Hrvatskoj može ostvariti prosječna dobit od 6,2 posto. I na kraju se savjetuje stranim ulagačima, koji žele na veliko iznajmljivati nekretnine, da u Hrvatskoj otvore firmu, jer na taj način mogu štedjeti na porezu.
“Realna politika umjesto pravne države”
Njemački tjednik „Der Spiegel” u svom internetskom izdanju donosi podužu analizu pod nazivom “Realna politika umjesto pravne države” u kojem se bavi zapadnim Balkanom i njegovom europskom perspektivom. Autor tvrdi da se EU u toj regiji sve više odriče onoga što mu je dugo bilo posebno važno: provedbe demokratskih i državnopravnih načela jer su mu potrebni politički partneri kao jamci stabilnosti. U uvodu članka piše: „U svakoj zemlji zapadnog Balkana vladaju autoritarni političari i korumpirane grupe, oni se sve više udaljuju od demokracije i pravne države.”
Kao jedan od primjera se navodi srbijanski premijer Aleksandar Vučić, koji se, prema mišljenju autora, prodaje kao strastveni obožavatelj Europske unije i njezinih vrijednosti, ali istovremeno demonstrira i prijateljski odnos s ruskim predsjednikom: „U Moskvi je nedavno s Vladimirom Putinom dogovorio kupnju bojnih zrakoplova, a redovito održava i srpsko-ruske vojne vježbe, najradije u blizini granice prema omraženom susjedu Hrvatskoj.”
Od spornih čelnika zapadnobalkanskih zemalja spominju se i kosovski predsjednik Hashim Thaci, „čije sudjelovanje u ratnim zločinima još uvijek nije razjašnjeno”, bivši i možda budući makedonski premijer Nikola Gruevski, „optužen zbog zlouporabe vlasti i korupcije” te crnogorski predsjednik Milo Đukanović, koji je zemlju „vodio kao svoje privatno poduzeće zajedno s grupom sastavljenom od članova obitelji i prijatelja”.
„Beogradska politologinja Jelena Milić nazvala je tu politiku EU-a i Zapada ‘opasnim trendom’. Ona kaže da se tako ne mogu ostvariti bitna demokratizacija regije i stvarno pomirenje nekadašnjih ratnih strana. I ruga se medijski atraktivnim simboličnim gestama kao što je kada se Vučić i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, kao prošlog ljeta, za ljubav EU-a sastanu na mostu preko Dunava i Vučić joj onda preda buket cvijeća”, piše Der Spiegel u svom internetskom izdanju.
Taj list citira i Josipa Juratovića, njemačkog parlamentarnog zastupnika hrvatskog podrijetla, koji kaže: „Može biti jako opasno ako se regija zapadnog Balkana ne integrira u Europu, kao što je to pokazao raspad Jugoslavije. Zato nije dovoljno tu i tamo održati par sastanaka na vrhu s izjavama namjere.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.