O dužničkim problemima Agrokora ovih su se dana raspisali mnogi, pa i Reuters.
Dobili su komentar neimenovanog bankara koji smatra da je situacija iznimno ozbiljna. Јedan od bankara opisao je PIK kredit kao “tempiranu bombu”. PIK (payment in kind) kredit u iznosu od 485 milijuna eura Agrokor je podigao 2014. godine radi preuzimanja Mercatora.
Radi se o specifičnom financijskom instrumentu kojim se dužniku posuđuje novac na temelju imovine, a otplata se vrši na kraju ugovorenog razdoblja. Taj kredit na naplatu stiže u svibnju 2018. godine, a sudeći po cijeni po kojoj se sada trguje, ulagači očito ne očekuju da će ga Agrokor moći vratiti.
Neimenovani bankar kaže da je Agrokor “porušio mnoge mostove” prema bankama jer je odgađao poboljšanje strukture kapitala.
– Oklijevali su u donošenju odluka i sada plaćaju cijenu za to”, rekao je neimenovani bankar.
Drugi je bankar rekao kako je Agrokor propustio veliku priliku početkom 2015. godine kad su odbili refinancirati ne samo svoje obveznice vrijedne milijardu eura već i dio kompanijskog duga kao i Mercatorovih zajmova.Do sporazuma nikad nije došlo, a iz Agrokora su u svibnju 2015. godine objavili da su odlučili kako neće ulaziti u tu vrstu aranžmana.
– Trebali su refinancirati jednu obveznicu, platiti malo za aranžman vrijedan 300 milijuna eura, što bi im dalo prostora da rješavaju svoje obveze s vremenom, rekao je Reutersu spomenuti drugi bankar.
– Umjesto toga, savjetovali su ih da idu na ogroman deal težak tri milijarde eura što je praktički njihov cjelokupan dug. Sporazum tih razmjera nije izvediv u uvjetima neinvesticijskog korporativnog rejtinga u Istočćnoj Europi, jasan je drugi bankar.
Dio investitora ukazuje i na netransparentne računovodstvene politike u Agrokoru. Jedan od njih upire prstom u godišnji izvještaj za 2015. gdje je kompanija izvela neke sumnjive manevre s dijelom imovine u Bosni i Hercegovini, a kako bi poboljšala sliku vlastitog novčanog toka. Za investitoe u obveznice novčanio je tok važniji kriterij od profitabilnosti.
Agrokor je u više navrata odgađao javnu ponudu dionica. Posljednjih nekoliko godina neformalno se spominjalo da kompanija planira izlazak na Londonsku berzu. Taj potez olakšao bi finacijsku poziciju kompanije, ali to se nije dogodilo, piše SEEbiz.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.