Situacija u Agrokoru i njezin utjecaj na rast BDP-a i financijsku stabilnost bili su tema razgovora i u Washingtonu na proljetnom zasjedanju MMF-a i Svjetske banke.
“Mi očekujemo u HNB-u da će utjecati na niži rast 2017. godine, ali ne uznačajno niži s novim projekcijama ćemo izaći za koji mjesec ali ne očekujemo snažan negativan efekt na rast BDP-a dok na financijsku stabilnost kao što smo rekli neće utjecati”, reka je guverner HNB-a Boris Vujčić.
Iako ne nadzire privatne kompanije, Međunarodni monetarni fond ipak prati što se događa s Agrokorom.
“Pozdravljamo početak restrukturiranja i sigurno ćemo pozorno pratiti situaciju s obzirom na veličinu tvrtke i njezino poslovanje u regiji, ali to nije u našoj direktnoj nadležnosti”, istaknuo je Vujčić a prenosi HRT.
I ministar financija Zdravko Marić je izjavio da je u Washingtonu nezaobilazna tema bio Agrokor, da je punjenje proračuna u skladu s projekcijama te da očekuje pozitivan ishod u svibnju glede izlaska iz Procedure prekomjernog deficita (EDP).
U razgovorima vođenim u Svjetskoj banci tijekom proljetne skupštine naglasak je stavljen na projekt financijskog i poslovnog restrukturiranja autocesta, u koji je ta međunarodna financijska institucija aktivno uključena, kazao je Marić u telefonskoj izjavi za Hinu. “Oko toga smo vodili operativne sastanke s timom Svjetske banke, čiju veliku podršku u tome imamo”, izjavio je ministar.
U MMF-u je, uz makroekonomiju, nezaobilazna tema bila i Agrokor, dodao je. Napomenuo je da u pravilu međunarodne financijske institucije poput Svjetske banke i MMF-a ne prate pojedine kompanije.
“No, s obzirom na značaj, veličinu i utjecaj Agrokora na hrvatsko gospodarstvo i u regiji, sigurno da su to bila nezaobilazna pitanja. U ovome trenutku, obzirom na sve okolnosti, oni ne raspolažu sa svim mogućim i dostupnim informacijama u smislu procjene potencijalnih efekata na gospodarstvo i projekcije, i zato smo i vodili, između ostaloga, te razgovore. MMF i Svjetska banka ohrabruju i potiču da se traži aktivno rješenje, što smo i pokrenuli”, izjavio je Marić, dodavši: “Što koncern bude uspješniji u restrukturiranju, odnosno oni koji su za to zaduženi, to sigurno možemo očekivati da potencijalno negativni efekti budu što manji”. Više Možete pročitati OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.