Nakon što je na natječaju za eksploataciju jadranskog podmorja odabrano pet kompanija koje će bušiti po moru, danas je ministar Vrdoljak otkrio kako se za istraživanje kopna javilo sedam kompanija. Kako neslužbeno saznajemo, ponudu je dala i britanska kompanija ArdentOil.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je da je izuzetno zadovoljan ponudama koje su pristigle te da se radi o sedam kompanija koje su “najbolje iz branše”. Kako je kazao, stigle su ponude za sva istražna područja te se predviđaju velike investicije.
“Sada slijedi evaluacija ponuda i za mjesec dana će biti objvaljeno koje su ponude odabrane”, objasnio je Vrdoljak.
Sve su ponude pojedinačne, dakle nema konzorcija, a 18. srpnja je krajnji rok za potpisivanje ugovora s odabranim ponuđačima. Ministar Vrdoljak nije htio otkriti o kojim se kompanijama radi. Kako doznajemo, istraživanje će se provoditi na području istočne Slavonije i Podravine (Đeletovci, Slavonski Brod, Molve).
Osim ArdentOila, na natječaj se prijavilo još šest kompanija. Njihovo je ima tajna, no kako N1 neslužbeno saznaje radi se o još jednoj britanskoj tvrtci te kompanijama iz Kanade, Rusije, Nigerije, SAD-a i jednoj hrvatskoj, vrlo vjerojatno INA-i.
Koliko će novca Hrvatska uprihoditi?
Ekskluzivno za N1 natječaj je komentirao Bob Moore iz britanskog ArdentOil-a te je istaknuo koliko će novca Hrvatska uprihoditi iz tog posla.
“Troškovi bušenja iznose oko 10 milijuna eura. Istraživanje stoji između tri, četiri ili pet milijuna eura, a ukoliko se bušenje kvalitetno obavi onda i to iznosi oko 4 milijuna eura. Govorimo o investicijama teškim desecima milijuna eura”, rekao je za N1 Moore.
Podsjetimo, resorni ministar Ivan Vrdoljak najavljivao je kako će istraživanje morskog dijela, državi direktno u proračun donijeti 100 milijuna kuna, a indirektna bi korist trebala biti mnogostruko veća.
Naime vrijednost investicijskih planova u istražne radnje koje će trajati pet godina procjenjuje se na četiri milijarde kuna.
S obzirom da bi barem 60 posto poslova trebao odraditi domaći sektor to podrazumijeva da će barem 2,5 milijarde kuna ostati u Hrvatskoj.