Krenulo sezonsko zapošljavanje, doznajte što se nudi

Ekonomija 13. ožu 201508:49 > 08:52
Ilustracija

U Hrvatskoj i ove godine bilježimo velika poslovna očekivanja od turizma i to se najbolje može vidjeti po iznimno brojnoj i relativno ranoj ponudi sezonskih poslova na Zavodima za zapošljavanje i na specijaliziranim internetskim portalima koji između ostalog nude i sezonsko zaposlenje

Rubrike ponude poslova u turizmu i ugostiteljstvu ovih dana nude nezaposlenima više stotina različitih sezonskih poslova u turizmu. Ipak, u ponudi dominiraju dva osnovna ugostiteljska zanimanja, poslovi kuhara i konobara.

Dvije trećine od svih ponuđenih poslova uglavnom se odnose na ta dva izuzetno tražena zanimanja. Ima i nijansi u nazivu pa se traže šankisti, barmeni, koktelmajstori i pizza-majstori.

Trećina ostalih sezonskih radnih mjesta koje se nude na tržištu odnose se na ponude za poslove recepcionera, voditelja turističkih agencija, za turističke pratitelje, referente prodaje (bookere, prodavače izleta), turističke vodiče i predstavnike, animatore, slastičare, voditelje ronjenja, nosače prtljage, fitnes-trenere, masere i voditelje biciklističkih i kajak-tura.

Prilika za kontinentalce

Naravno, dominiraju sezonski poslovi u Istri i Dalmaciji pa se zapravo 90 posto oglasa odnosi na poslove na obali, tek svaki deseti ili petnaesti oglas navodi kao mjesto sezonskog zaposlenja u turizmu i ugostiteljstvu neki kontinentalni grad. Sezonski poslovi prilika su za nezaposlene iz unutrašnjosti zemlje, pa tako na Hvaru, Braču i drugim otočnim destinacijama, gdje vlada kronična nestašica ugostiteljskog kadra, zaposlenje nalaze brojni mladi ljudi iz cijele Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja regije, najviše iz BiH.

Od dva najtraženija zanimanja, kuhara i konobara, veća je potražnja za konobarima, šankerima i koktel- majstorima, ali najveće plaće u ugostiteljstvu imaju kvalitetni kuhari. U sezoni je to uvjerljivo najtraženije zanimanje na obali i to je definitivno deficitaran kadar.

Uvjeti za zaposlenje

U svim su oglasima uvjeti sezonskog zaposlenja slični: traži se poznavanje engleskog i najmanje dva jezika. U Istri se redovito traži poznavanje talijanskog i njemačkog jezika, što vezujemo uz dominantnu strukturu gostiju. Navodi se puno radno vrijeme, zaposlenje na određeno vrijeme ili sezonski, a često se navodi i zajednički smještaj zaposlenika. Smještaj zaposlenika nije zanemariva stavka, jer u nekim varijantama to može biti relativno ugodan smještaj, ali i krajnje neugodan, posebno za pomoćno osoblje u nekim marinama i restoranima pa se o tome treba dobro informirati.

Vodeća hotelska poduzeća u Dalmaciji već su objavila ponude sezonskih poslova pa primjerice ovih dana tvrtka Sunčani Hvar nudi 306 sezonskih radnih mjesta, Svpetrus hoteli 239 i Zlatni rat 212 sezonskih radnih mjesta. Osim velikih hotelskih poduzeća, dosta sezonskih radnih mjesta nude sve brojnije male agencije, manji obiteljski hoteli i pansioni te restorani, piše Tportal.