Potražnja za ugljenom ostat će stabilna u sljedeće četiri godine zahvaljujući azijskoj potražnji, unatoč općoj zabrinutosti zbog klimatske krize, objavila je u utorak Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Ugljen i dalje ostaje glavni izvor energije u jugoistočnoj Aziji, gdje snažan gospodarski razvitak stvara veliku potrebu za energijom, ali po cijenu zagađenja okoliša. Obalna područja jugoistočne Azije već pogađaju velike poplave i prelijevanja mora uslijed klimatskih promjena.
„Globalna potražnja za ugljenom oporavila se od 2017. godine. Iako će se vjerojatno smanjiti u 2019., očekujemo da će u razdoblju do 2024. godine ostati općenito stabilna“, navodi se u izvješću agencije sa sjedištem u Parizu.
Ugljen je najvažnije gorivo u proizvodnji električne energije, te uzrokuje više od 40 posto emisije ugljičnog dioksida u proizvodnji energije. Također je važan u proizvodnji čelika i cementa.Europa i Sjedinjene Države sve su manje ovisne o ugljenu, ali njegova uporaba raste u Aziji, a posebno u najvećim svjetskim proizvođačima i korisnicima ugljena Indiji i Kini.
„Elektrane na ugljen u Aziji su mlade, rade u prosjeku 12 godina, te bi mogle raditi još desetljećima”, rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
Kazao je da će biti neophodno razviti tehnologije poput projekata za hvatanje, iskorištavanje i skladištenje ugljika (CCUS), kojima bi se spriječilo njegovo ispuštanje u atmosferu.
Trenutno postoji nekoliko projekata CCUS-a.
“Prihvaćanje CCUS-a u mnogim mladim elektranama u Aziji nužno je da bi svijet bio na putu postizanja međunarodnih ciljeva o klimi, kvaliteti zraka i pristupu energijama”, rekao je Birol.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.