Na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle i u utorak, drugi dan zaredom, jer se ulagači nadaju da će najrazvijenije zemlje svijeta poduzeti koordinirane poteze kako bi se ublažile gospodarske štete zbog širenja koronavirusa.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1,4 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Singapuru porasle između 0,3 i 2 posto.
Rast tržišta drugi dan zaredom, nakon prošlotjednog oštrog pada, zahvaljuje se nadi ulagača da će najrazvijenije zemlje svijeta reagirati kako bi ublažile gospodarske štete od širenja koronavirusa u svijetu.
“Članice skupine sedam vodećih industrijskih zemalja svijeta poduzet će ‘usklađene mjere’ kako bi ograničile utjecaj epidemije koronavirusa na gospodarski rast”, kazao je u ponedjeljak francuski ministar financija Bruno Le Maire i najavio da će ministri financija G7 održati telekonferenciju kako bi koordinirali akcije.
Razvoj događaja oko koronavirusa u Hrvatskoj i svijetu pratite OVDJE.
Dok je epidemija koronavirusa bila ograničena na Kinu, on je očekivao da će stopa rasta francuskog gospodarstva biti za 0,1 postotni bod slabija nego što se dotad procjenjivalo.
“U međuvremenu epidemija se proširila i na druge zemlje, pa će utjecaj na francuski rast biti mnogo značajniji”, kazao je Le Maire i istaknuo da zaraza u Francuskoj najteže pogađa hotelijerstvo, restorane, zračni prijevoz i sektor zabave.
Telekonferencija ministara skupine G7 mogla bi biti održana već tijekom dana.
“Ulagači se nadaju da će zemlje skupine G7 poduzeti koordinirane akcije protiv virusa, uključujući možda i fiskalnu potrošnju”, kaže Masahiro Ichikawa, strateg u tvrtki Sumitomo Mitsui DS Asset Management.
Ovih dana su i najveće središnje banke svijeta, od japanske do američke, poručile su da će poduzeti mjere kako bi se stabilizirala financijska tržišta, nakon što je prošloga tjedna MSCI indeks svih svjetskih burzi potonuo više od 10 posto, što je bio njegov najveći tjedni pad od financijske krize 2008. godine i zbog čega je s burzi izbrisano oko 5.000 milijardi dolara tržišne vrijednosti dionica.
Jutros je već australska središnja banka smanjila ključnu kamatnu stopu s 0,75 na 0,50 posto.
U međuvremenu, koronavirus širi se u svijetu brže nego u Kini, pa se ulagači plaše većih nego što se očekivalo gospodarskih šteta.
Žurne reakcije dužnosnika u svijetu pokazuju da rastu strahovanja od poremećaja nabavnih lanaca, proizvodnje i turizma zbog epidemije koja bi mogla zadati novi ozbiljni udarac globalnom gospodarstvu, a koje se pokušava oporaviti od nedavnog američko-kineskog trgovinskog rata.
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj smanjila je jučer procjene rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini s 2,9 na 2,4 posto, što bi bio njegov najsporiji rast od 2009. godine.
Dolar pod pritiskom
A na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom očekivanja da će Fed uskoro smanjiti kamatne stope za 0,25, a možda i 0,50 postotnih bodova.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,44 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 97,92 boda.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu skliznuo s jučerašnjih 107,95 na 107,85 jena.
Američka je valuta oslabila i prema europskoj, pa je cijena eura dosegnula 1,1150 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1055 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle, pa je na američkom tržištu cijena barela skočila 2,6 posto, na 47,95 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 2,4 posto, na 53,15 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.