Financijski analitičar Hrvoje Japunčić gostovao je u Newsroomu i komentirao najnovije brojke koje je danas objavila Vlada, a prema kojima se očekuje pad BDP-a od 9,4 posto, rast javnog duga na 86,7 posto udjela BDP-u te pad zaposlenosti od 3,3 posto.
Kaže da je teško procijeniti točan pad BDP-a te da je i Europska unija dala dosta široku procjenu, između 5 i 12 posto. Na pitanje što nam govori podatak da je MMF za Srbiju procijenio pad na 3 posto, a za Hrvatsku 3 puta više, Japunčić odgovara da je dio problema sasvim sigurno naša orijentiranost na turizam.
„Ja to cijenim na više od 20 posto. U kratkom vremenu nije moguće napraviti tu promjenu, odmaknuti se od turizma ali intervencijom na tržište rada moglo bi se učiniti da određene propulzivne djelatnosti dovedu do drugačije strukture“, objašnjava.
Dodaje da rast udjela javnog duga na više od 86 posto BDP-a ne treba suviše zabrinjavati.
„I Europska unija kaže da visina duga nije u osnovnom fokusu. Fokus je na tome da, kad to bude medicinski moguće, sve krene. Vidi se da se mogu dobiti konkretni uvjeti financiranja iz domaćeg bazena, a na svjetskoj razini u sustav je puštena izuzetna količina novca“, kaže Japunčić.
#related-news_0
Kada je riječ o INA-i rekao je da ljudima moji vode tu kompaniju sada nije jednostavno te da općenito smatra da nam treba malo više fleksibilnosti u trošarinskom djelu, pa da možemo više popustiti ili više stegnuti, ovisno o situaciji.
Općenito, smatra Japunčić, fleksibilnost je ključna i u radnom zakonodavstvu kako bi poslodavci mogli planirati iduće korake, bilo da se radi o zapošljavanju ili investicijama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.