Cijene nafte stabilizirale su se u srijedu na međunarodnim tržištima iznad 30 dolara budući da je moguće dodatno ograničenje opskrbe iz vodećih proizvođača neutraliziralo zabrinutost za potražnju u slučaju drugog vala zaraze koronavirusom.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 17 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 30,15 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni, od 25,91 dolar.
Američki stručnjak za zarazne bolesti Anthony Fauci u utorak je pred Kongresom rekao da bi ublažavanje mjera moglo pokrenuti novi val zaraze COVID-om 19 od koje je do sada umrlo 80 tisuća Amerikanaca a najveće svjetsko gospodarstvo pretrpjelo je veliku štetu.
Novi val zaraze zabilježen je u Južnoj Koreji i Kini odakle se virus počeo širiti po svijetu, prisilivši vlade da zabrane kretanje milijardama ljudi i da zaustave gospodarstvo a time i potražnju za naftom.
“Strahuje se da bi drugi val zaraze koronavirusom mogao prekinuti ublažavanje mjera”, tumači Stephen Brennoc iz PVM-a.
Američka vlada očekuje da će svjetska potražnja za naftom u ovoj godini pasti za 8,1 milijun barela dnevno, na 92,6 milijuna barela dnevno, Time je povisila dosadašnju prema kojoj se potražnja trebala smanjiti za 5,2 milijuna barela dnevno.
Washington očekuje i pad domaće proizvodnje za 540 tisuća barela dnevno, u odnosu na do sada procijenjenih 470 tisuća barela dnevno. Globalna bi proizvodnja u 2020. trebala iznositi 11,7 milijuna barela dnevno, a u sljedećoj 10,9 milijuna barela dnevno.
Vodeći proizvođači okupljeni oko Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Rusije istodobno razmatraju mogućnost da na redovnom sastanku u lipnju produlje dogovoreno smanjenje opskrbe u ovom i idućem mjesecu i nakon utvrđenog roka, kazali su izvori za Reuters.
Dogovoreno je da će opskrba biti smanjena za 9,7 milijuna barela dnevno u svibnju i lipnju, te za 7,7 milijuna barela dnevno do kraja godine.
Vlada Saudijske Arabije pozvala je zemlje uključene u OPEC+ da dodatno smanje proizvodnju kako bi se obnovila ravnoteža na globalnim tržištima sirove nafte, izvijestila je jutros saudijska državna novinska agencija.
Rijad je najavio da će u sljedećem mjesecu smanjiti opskrbu za dodatni milijun barela dnevno, povrh utanačenog reza, čime bi se saudijska proizvodnja smanjila na 7,5 milijuna barela dnevno.
„Recimo samo da će balansiranje između rezova koje predvodi OPEC i straha od virusa ograničiti potencijal za rast cijena”, rekao je Brennoc iz PVM-a.
Tjedno izvješće Američkog instituta za naftu (API) pokazalo je mješovitu sliku. Tako su zalihe sirove nafte u prošlom tjednu porasle za 7,6 milijuna barela ali su u ključnom infrastrukturnom čvorištu u Cushingu pale za 2,3 milijuna barela.
Potvrdi li službeno izvješće podatke o Cushingu, bit će to prvi pad zaliha u tom čvorištu od veljače, naglašavaju u ING Economicsu.
Zabrinutost zbog prekomjernog gomilanja zaliha nafte polako se stišava zahvaljujući postupnom oporavku gospodarstva a najavljeno je i dodatno smanjenje opskrbe, konstatiraju u ING-u.
Odvojeno je OPEC jutros na svojim internetskim stranicama izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u utorak iznosila 22,83 dolara, što znači da je ojačala 12 centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.