"Treba ekonomski gledati unaprijed, a ne samo kako spasiti ili preraspodijeliti"

Ekonomija 19. svi 202013:59 > 14:14
N1

Zoran Aralica s Ekonomskog instituta u Zagrebu rekao je u N1 studiju uživo da nas sigurno čeka dramatična jesen, ali da ćemo puni razmjer krize vidjeti tek na proljeće iduće godine, kada budemo imali pune podatke za 2020. godinu. Naglašava kako će od sad i ubuduće virus, nešto što dosad nije bila varijabla i input, ući u ekonomske modele i otežati projekcije za oporavak.

„Oporavak će ovisiti o tome koliko razumijemo promjene u vlastitoj okolini, kako ćemo reagirati na impulse i Europske unije“, rekao je i podsjetio da u planu Merkel Macron jasno stoji Greendeal.

„Treba se usmjeriti na ciljeve koji gledaju dalje naprijed, a ne kako sačuvati proračun, kako tečaj, osim defanzivnog stava, moramo otvoriti nove perspektive da se uključimo u europske lance dodanih vrijednosti“, rekao je i dodao kako će sredstva moći dobiti ona poduzeća koja stvaraju inovacije, a glavne priče korištenja EU fondova bit će izravno povezane s EU politikama.

VEZANE VIJESTI

Smatra da ljudski potencijal u Hrvatskoj postoji i da postoje projekti. Upozorava, međutim, da teme ne uključuju moving forward, nego se više ističe problem kako preraspodijeliti, kao spasiti ono što se raspalo.

„Kriza je razotkrila onaj dio aktivnosti s malom niskom dodanom vrijednosti, a to je turizam ali i prijevoz i trgovina, koji puno govore o punjenju proračuna i načinu života u Hrvatskoj“, kaže Aralica i upozorava kako se u Hrvatskoj nitko nije zapitao kamo je i zašto od 80-ih u Hrvatskoj nestalo 300 do 400 tisuća radnih mjesta u proizvodnim sektorima, a kamoli oko toga zabrinuo.

„Nisam baš vidio puno sugovornika na ove teme, nisu ni u HUP-u pretjerano zainteresirani, osim za digitalizaciju, a nisu ni u sindikatima“, zaključio je Aralica.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.