OPEC, Rusija i partneri produljili rekordne rezove nafte do kraja srpnja

Ekonomija 06. lip 202017:26 > 17:27
FENA / ilustracija

OPEC, Rusija i partneri dogovorili su u subotu produljenje rekordnog smanjenja proizvodnje nafte do kraja srpnja, nakon što su se cijene sirove nafte udvostručile u posljednja dva mjeseca zahvaljujući njihovim naporima da s tržišta povuku gotovo 10 posto globalne proizvodnje.

Grupa, poznata kao OPEC+, je u travnju dogovorila da će ponudu tijekom svibnja i lipnja smanjiti za 9,7 milijuna barela dnevno, kako bi potaknuo cijene pod pritiskom krize zbog koronavirusa. To će se smanjenje produljiti i na srpanj, složile su se, prenose svjetske novinske agencije, na početku video konferencije članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC).

Naime, prema ranijem su se dogovoru rezovi trebali smanjiti na 7,7 milijuna barela dnevno u razdoblju od srpnja do prosinca.

Cijena barela nafte na londonskom tržištu popela se u petak na najvišu razinu u posljednja tri mjeseca, iznad 42 dolara, nakon što je u travnju zaronila ispod 20 dolara. No cijene nafte i dalje su za trećinu niže nego krajem 2019. godine.

“Unatoč postignutom napretku, ne možemo si dopustiti da ležimo na lovorikama”, prenose svjetske novinske agencije izjavu trenutnog predsjednika OPEC-a, alžirskog ministra energetike Mohameda Arkaba s otvaranja subotnje konferencije vodećih proizvođača nafte.

U nacrtu deklaracije OPEC+ navedeno je da će se zajedničko ministarsko nadzorno povjerenstvo JMMC od sada sastajati jednom mjesečno do prosinca, radi procjene stanja na tržištu.

Agencija Reuters prenosi kako dva neimenovana izvora OPEC-a kažu da je grupa već pristala na jednomjesečno produljenje rezova. Uoči razgovora, izvori OPEC-a rekli su da Rijad razmatra produljenje do kolovoza ili čak prosinca.

Saudijska Arabija, vodeća zemlja OPEC-a, i Rusija moraju izbalansirati povećanje cijena nafte kako bi zadovoljile svoje proračunske potrebe, ali ne iznad 50 dolara za barel, jer ne žele ponovno povećanje američke proizvodnje iz škriljaca, napominje Reuters.

Članice OPEC+ tražile su i od zemalja poput Nigerije i Iraka, koje u svibnju i lipnju nisu uskladile svoje proizvodnju s dogovorenim rezovima da to nadoknade dodatnim smanjenjima od srpnja do rujnu.

Nigerijsko ministarstvo nafte priopćilo je da Abuja podupire ideju nadoknade zbog prekomjerne proizvodnje u svibnju i lipnju.

Irak, koji je u svibnju imao jednu od najgorih stopa usklađenosti s rezovima dogovorenim u travnju, također je pristao na dodatna smanjenja, saznaje se iz izvora iz OPEC-a. No, Reuters zamjećuje da nije jasno kako će Bagdad postići dogovor o smanjenju proizvodnje s glavnim naftnim igračima u zemlji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.