Azijske burze prate pad Wall Streeta

Ekonomija 10. pro 202107:10 0 komentara
CHARLY TRIBALLEAU / AFP

Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer ulagači nisu skloni riziku zbog širenja omikrona u Europi i SAD-u, ali i zbog mogućeg skorašnjeg zaoštravanja monetarne politike Feda.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto, nakon tri dana rasta.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 0,7 posto.

Nakon tri dana rasta, azijski MSCI indeks jutros je oslabio jer ulagači nisu skloni riziku uoči vikenda, s obzirom da u Europi i SAD-u raste broj zaraženih omikron varijantom koronavirusa.

Premda stručnjaci kažu da bi ta varijanta virusa mogla biti manje opasna od prethodnih, ulagači se plaše da bi širenje virusa moglo dovesti do novih restriktivnih mjera, što bi usporilo oporavak gospodarstava od koronakrize.

„Na kraju smo tjedna, a broj zaraženih omikronom raste u Europi i SAD-u, pa ulagači nisu voljni dodatno riskirati, nakon rasta tržišta prethodnih dana. Uz to, danas će biti objavljeni podaci o inflaciji u SAD-u”, kaže Rob Carnell, direktor u ING-u.

U fokusu inflacija u SAD-u

Negativno na burze utječe i jučerašnji pad burzovnih indeksa na Wall Streetu.

Dow Jones ostao je gotovo nepromijenjen, no S&P 500 skliznuo je 0,72, a Nasdaq indeks 1,71 posto.

Zahvaljujući popuštanju strahovanja od posljedica širenja omikron varijante koronavirusa, u prethodna tri dana Nasdaq indeks skočio je 4,7 posto, dok je S&P 500 porastao 3,6, a Dow Jones 3,4 posto.

Tako su nadoknadili gotovo sve gubitke nastale u posljednja dva tjedna, od kada su tržišta uzdrmale vijesti o širenju nove, zaraznije varijante koronavirusa.

Međutim, jučer su ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta jer ne žele riskirati uoči objave izvješća o inflaciji u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je inflacija u studenome dosegnula 6,8 posto na godišnjoj razini.

Bude li inflacija veća od očekivanja, to bi moglo navesti američku središnju banku da ubrza zaoštravanje monetarne politike.

Prošloga je tjedna predsjednik Feda Jerome Powell najavio da će čelnici središnje banke na sjednici u prosincu zbog visoke inflacije raspravljati o mogućem ubrzavanju plana ukidanja programa kupnje obveznica.

„Bude li inflacija veća od očekivanja, Fed bi bio pod pritiskom da ubrza ukidanje programa otkupa obveznica, a već sada neki analitičari smatraju da Fed zaostaje za kretanjima u gospodarstvu”, kaže Dennis Dick, direktor u tvrtki Bright Trading.

Čelnici Feda zasjedat će idućega tjedna, kada će se vidjeti hoće li ubrzati planove zaoštravanja monetarne politike.

U anketi Reutresa analitičari procjenjuju da će Fed povećati ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova u trećem tromjesečju iduće godine.

No, ostane li inflacija visoka još nekoliko mjeseci, Fed bi mogao povećati cijenu novca i prije.

Dolar ojačao, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, nakon tri dana pada.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,16 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,00 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 113,65 na 113,45 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1300 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1330 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale drugi dan zaredom. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,47 posto, na 74,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,50 posto, na 70,55 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!