Saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić gostovala je u N1 Studiju uživo i osvrnula se na goruće teme posljednjih dana, oko kojih se vlast i oporba podosta sukobljavaju.
Naime, riječ je prvenstveno o poreznoj reformi i nekim spornim detaljima koji bi s njom trebali stići. Ali, problematični su za oporbu Zakon o plaćama, izborne jedinice i štrajkovi kojima smo svjedočili te bismo mogli svjedočiti i u bližoj ili daljoj budućnosti.
“Ne radi se o poreznoj reformi, ona bi značila da paradigmatski mijenjamo cijeli sustav. Primjerice, da umjesto fokusa na potrošnju i rad, selimo porezni teret na oporezivanje bogatstva, kao što su nekretnine ili dohodak od kapitala. To se nije dogodilo i porezna presija u Hrvatskoj ima izrazito regresivni karakter. Dakle, oni koji imaju i zarađuju najmanje imaju najveći teret, a to je prvenstveno zbog najregresivnijeg poreza, PDV-a”, izjavila je Benčić pa se osvrnula na decentralizaciju:
“Sve dosadašnje porezne reforme, koje to nisu bile, išle su isključivo i samo na teret lokalnih i županijskih dohodaka. Ako bi država zaista htjela omogućiti da naša kućanstva dobiju više, smanjivala bi presiju na potrošnju, što se neće dogoditi jer se država ne želi riješiti svojih prihoda.”
Prirez je ono od čega najveći gradovi podosta ovise, a novom bi reformom bez toga mogli ostati, što oporbi samo potvrđuje da vlast razmišlja isključivo kako ne uzeti sebi, nauštrb ostalih.
“Javne usluge koje gradovi i općine pružaju financiraju se kroz prirez. Pod to spadaju vrtići, javni prijevoz… Prirez omogućavaju da budu jeftinije i bez prireza postale bi skuplje te samim time nedostupne onima koji imaju najmanje. Što vladajući čine ukidanjem prireza? Onima s najmanjim plaćama povećat će se za nešto više od jednog eura, a državnim dužnosnicima više od stotinu eura”, pojasnila je Benčić.
Predsjednik Zoran Milanović razmišlja kao i oporba, ne smatra poštenim ukinuti prirez. Zašto to nije pošteno?
“Iz prireza se financiraju javne usluge i one su u velikim gradovima veoma važne. Evo u Zagrebu, oni koji imaju veće plaće, plaćaju više prireza i tim se novcem financiraju dječji vrtići. Time omogućavamo da oni s najnižim dohotkom imaju besplatan vrtić, a oni koji imaju više, plaćaju najviše. Time želimo postići jednakost. Slično je i s javnim prijevozom. Moramo shvatiti da se radi o preraspodjeli da i oni koji imaju najmanje, dobiju identične usluge. Bez prireza će porezna reforma pasti na leđa onima koji imaju najmanje”, kaže Benčić.
I drugi gradovi imaju takve troškove, ali 32 grada nema prirez, dok Zagreb ima najveći prirez…
“Uloga Zagreba, Osijeka, Splita ili Rijeke nije kao ona, primjerice, Svete Nedelje. Oni mogu ne imati prirez jer cijelu infrastrukturu kao promet, bolnice, škole… njima financira Zagreb. Opatija to koristi od Rijeke, Bjelovar i Čakovec to koriste od druge sredine, kao što okolica Splita koristi splitsku. Je li Vukovar profitirao bez prireza, je li privukao investicije, nije. Ukidanje prireza je udar na velike gradove jer u njima HDZ nema vlast” zaključila je Benčić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!