Najnoviji podaci Eurostata pokazuju nagli rast cijena kuća u nekim istočnoeuropskim zemljama, kao i opći rast u cijelom EU-u. Cijene kuća diljem EU-a nastavljaju rasti, a nekoliko zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza prednjači.
Od drugog kvartala 2023., pet zemalja s najvećim povećanjem su Poljska (+17,7%), Bugarska (+15,1%), Litva (+10,4%), Hrvatska (+10,0%) i Mađarska (+9,8%).
U cijeloj EU cijene kuća porasle su 2,9 posto.
Zabilježena i pojeftinjenja
Postoji i nekoliko mjesta gdje je kupnja postala jeftinija u usporedbi s godinom prije, poput Luksemburga (-8,3%), Finske (-4,8%), Francuske (-4,6%) i Njemačke (-2,6%).
Poput cijena kuća, najamnine su također u porastu, s porastom od dodatnih 3% u usporedbi s prošlogodišnjim drugim tromjesečjem, diljem EU-a.
Ipak, Euronews navodi da postoji razlika u trendovima s kojima se susreću iznajmljivači i kupci. Dok su troškovi najma doživjeli spor i stabilan rast u proteklom desetljeću i pol, troškovi kupnje porasli su za više od 50% od 2014.
Stanje u Hrvatskoj
Cijene najma i nekretnina u porastu su i u Hrvatskoj. Najnoviji podaci pokazuju da je Hrvatska na samom vrhu EU-a po rastu cijena nekretnina.
Prema podacima Eurostata, cijene nekretnina u Hrvatskoj u drugom kvartalu godine rasle su za 4,3 posto, u odnosu na prvi kvartal 2024. godine. To je ujedno i najveći rast zabilježen među svim državama članicama EU-a.
Prema najnovijim podacima o cijenama najma stanova u Hrvatskoj u prvoj polovici 2024., tražene cijene najma su porasle za 1,3 posto u odnosu na 12. mjesec 2023. godine. Po rastu cijena najma prednjače Mađarska, Rumunjska i Latvija.
Zašto rastu cijene: Studija slučaja u Poljskoj
Poljska je jedna od članica EU-a koja je prilično osjetila ove trendove porasta cijena.
“Cijene kuća u Poljskoj više su se nego udvostručile od 2013.”, rekao je za Euronews Marcin Kręglewski, stručnjak za nekretnine, dodajući da su se i plaće u poslovnom sektoru u zemlji u to vrijeme više nego udvostručile.
“Još jedan čimbenik je stalna velika potražnja za stanovima ili obiteljskim kućama. Potražnja za novim kućama ili stanovima kreće se između 1 i 2 milijuna jedinica. Također, posljednjih godina Poljska bilježi značajan priljev stranaca. Trenutno broj koji ovdje legalno rade premašuje 1,1 milijun”, pojasnio je.
Dodao je da je došlo i do značajnog povećanja troškova izgradnje između 2016. i 2023. “To je uglavnom zbog povećanih troškova rada i cijena energije, dostupnosti građevinskog materijala i poremećaja u opskrbnom lancu nakon covida i rata u Ukrajinu.”
Kao još jedan razlog porasta cijena najmova i kuća Kręglewski je naveo sve manju dostupnost zemljišta za stambene projekte, osobito u najvećim gradskim područjima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!