Damir Bakić: Nije istina da država nema mehanizme obuzdavanja cijena, evo i koji su

Ekonomija 21. stu 202416:45 0 komentara

Zastupnik iz redova Možemo Damir Bakić, gostovao je kod Anke Bilić Keserović u emisiji N1 Studio uživo. Razgovarali su o tome koje mehanizme ima država u pogledu obuzdavanja cijena hrane i potrepština na trgovačkim policima.

Građane muči veliki nesrazmjer plaća i cijena. To postaje pogotovo vidljivo kada se usporede cijene u istim dućanima, poput DM-a, u drugim državama.

Glavni problem

“Malo tko može vjerovati projekcijama koje predviđaju da će inflacija biti 2,7 posto. Malo tko može vjerovati u to kad govorimo – o životu. Dokazano su veće cijene negoli u susjednim zemljama, a samo se mali dio toga može opravdati logističkim i poslovnim faktorima”, pojašnjava Damir Bakić. Ističe da je glavni problem slabo regulirano tržište.

Osvrnuo se na izjavu ekonomistice Marijane Ivanov koja je rekla da je država nemoćna u reguliranju cijena i da trebamo pričekati recesiju.

Damir Bakić
N1

“Ne bih rekao da je država nemoćna u obuzdavanju cijena. Za početak imamo Agenciju za zaštitu potrošača pa sve do poreza na ekstraprofite“, tumači on i dodaje da Vlada ima dijapazon mjera koje može poduzeti.

Bi li se trebao slijediti savjet guvernera HNB-a, Borisa Vujčića koji sugerira da bi građani trgovce koji neopravdano napuhuju cijene trebali kazniti nekupovanjem preskupih proizvoda?

“Apsolutno ne. Vlada i ministri, i prethodni ministri bi obično govorili da bi se svaki pokušaj snižavanja PDV-a za neke skupine proizvoda prelilo na marže trgovaca. Svjedoci smo velikog, velikog porasta dobiti i istovremenog držanja plaća na zakonskom minimumu ili tek nešto iznad njega”, govori on.

“Postoje mehanizmi uvođenja poreza na ekstraprofit kojim bi se regulirale porezne obveze kompanija oko toga kako se tretiraju prava radnika. Tako da – instrumenata ima. Činjenica jest da puko snižavanje PDV-a obično hladnokrvno završi u džepovima trgovaca”, podvlači Bakić, po struci matematičar.

Krvna slika proračuna

Što se najavljenog proračuna za iduću godinu tiče, rashodi su veći, doduše rastu i planirani prihodi. Deficit se kreće oko dozvoljenih tri posto. Prognoze takvih prihoda se baziraju na europskom novcu, za koje Bakić predviđa da će se sigurno smanjiti.

“Priprema rasprave i rasprava o proračunu su protekli u mučnoj atmosferi, govori Bakić referirajući se na aferu u kojoj je uhićen bivši ministar Vili Beroš. “Inflacija se očekuje na 2,7 posto, ja mislim da je taj podatak preoptimističan”, ponovno ističe i dodaje: “Prihodi od PDV-a su bili na 11,4 milijardi eura, a predviđa se da će biti 12,5. To je porast od 10 posto. U tome se krije očekivanje da će inflacija biti viša nego što se službeno govori”, rekao je zastupnik Možemo.

Rast plaća je procijenjen na osam posto, a mirovina oko sedam posto”, kaže on.

Pozitivnih pokazatelja, poput kreditnog rejtinga i blagog porasta zaposlenosti ima i njih ne možemo ih zanemariti, smatra Bakić koji ocjenjuje da nema razloga za preveliku strepnju. Doduše, procjene ministra Marka Primorca i premijera ocjenjuje preoptimističnima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!