Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista i profesor Ljubo Jurčić gostovao je u N1 Studiju uživo gdje je razgovarao s Ninom Kljenak, a pričao je o inflaciji i nedostacima hrvatskog gospodarstva.
Hrvatska je u eurozoni druga zemlja po rastu cijena, a iako vijest da inflacija usporava zvuči dobro, cijene i dalje rastu, samo sporije.
“Rekli smo u jednom trenutku da ako ne bude većih incidenata, da bismo krajem godine i početkom iduće mogli ući u deflaciju, što je sada nepojmljivo. Ljudi često misle da kad se inflacija smanjila s 8 na 5 ili 6% da cijene padaju. Cijene ne padaju nego sporije rastu. Glavna stvar je da se inflacija do 10% u ekonomskoj teoriji smatra umjerenom, ali ta inflacija je umjerena ako imate prosječan dohodak koji je u Europi 30.000 eura po glavi stanovnika, a kod nas 15. Da imamo i 20.000, nama inflacija od 5-6% ne bi bila toliko strašna”, objasnio je Jurčić.
Ističe da fokus treba biti na povećanju nacionalnog dohotka te kritizira Vladu koja bezuspješno pokušava smiriti inflaciju: “Ona ima svoj prirodni tijek, uđe u gospodarski sustav i zahvaljujući prirodi gospodarskog sustava, izlazi.”
“Neodgovorno je od politike što s jedne strane rade mjere da privuku glasove na sebe, a nemaju ekonomsku politiku da izgradimo čvrstu strukturu hrvatskog gospodarstva”, dodao je.
“Mini-nacionalizacija” drugog mirovinskog stupa
Obvezni mirovinski fondovi bi morali pet posto imovine ulagati u alternativne investicijske fondove s državnom garancijom povrata uloženog, predlaže Vlada.
“Ja tu mjeru ne mogu nazvati ni političkom ni ekonomskom. Mirovinska reforma koja se uvela 2002. godine je potpuno promašena i nemamo ekonomske uvjete za to. Slovenci to nisu prihvatili, Mađari su odbacili, Poljaci isto. I po pisanju liberalnih ekonomista, da bi drugi mirovinski stup uspio, morate imati suficit u proračunu, gospodarski rast, razmjenu tržišta i kapitala, a toga u Hrvatskoj nema”, kazao je dodajući: “Drugi mirovinski stup bi mogao biti u nekom malom iznosu kad bi mi po današnjim cijenama imali 30.000 eura po glavi stanovnika. Dogodit će se situacija da kada dođu naplate iz drugog mirovinskog stupa, 90% onih koji su imali niska primanja, ako im se pruži mogućnost, vratit će se u prvi stup, a nisu uplaćivali u prvi.”
“To je naknadni trošak za državu. Drugi mirovinski stup bi trebalo pretvoriti u dobrovoljni. Nemamo ekonomske uvjete za njega”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.