Europska unija podići će carine uvoz proizvoda od nehrđajućeg čelika iz Indije i Indonezije zbog subvencija koje uključuju i potporu iz Kine.
Europska komisija provela je istragu i utvrdila da su indijska i indonezijska vlada subvencionirale kompanije povlaštenim zajmovima, carinskim olakšicama i jeftinom nabavom sirovina, dijelom zbog ograničenja njihovog izvoza.
Indonezijske proizvođače nehrđajućeg čelika subvencionirala je i Kina, koja je zauzvrat osigurala više indonezijskih sirovina nikla, utvrdila je Komisija.
To je druga europska istraga o kineskom subvencioniranju inozemnih kompanija, ističe Reuters, podsjetivši da je EU 2020. uveo antisubvencijske carine na materijal od staklenih vlakana i proizvode kineskih kompanija i njihovih partnera u Egiptu.
Zato su indonezijskim i indijskim proizvođačima uvedene antisubvencijske carine na proizvode od hladno valjanog nehrđajućeg čelika po stopama u rasponu od 4,3 i 21,4 posto, objavio je u srijedu službeni bilten EU-a.
Bruxelles je kompanijama iz dvije azijske zemlje već uveo antidampinške carine.
Indonezijskom IRNC-u uvedena je antisubvencijska carina od 21,4 posto, čime je ukupna carinska stopa porasla na 30,7 posto.
Indijskim tvrtkama Jindal Stainless i Jindal Stainless Hisar uvedena je antisubvencijska carina od 4,3 posto, pa njihova ukupna carina sada iznosi 14,3 posto.
Nove carine stupile su na snagu u četvrtak, a cilj im je, kako kažu u EK, sanirati štetu nanesenu proizvođačima iz EU-a kao što su Acerinox i Outokumpu.
Indonezija je priopćila da zaključci istrage EU-a nisu uzeli u obzir argumente i dokaze koje je njezina vlada iznijela u istrazi, a “jasno pokazuju” da Jakarta ne subvencionira industriju nehrđajućeg čelika, rekao je ministar trgovine Natan Kambuno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!