Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle, pri čemu je na Wall Streetu S&P 500 indeks dosegnuo rekordnu razinu, jer su popustila strahovanja ulagača u vezi širenja omikron varijante koronavirusa.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skočio 4 posto, na 35.970 bodova, dok je S&P 500 porastao 3,8 posto, na 4.712 bodova, a Nasdaq indeks 3,6 posto, na 15.630 bodova.
Najveći tjedni skok S&P 500 indeksa od veljače, na novu najvišu razinu u povijesti, zahvaljuje se popuštanju strahovanja od posljedica širenja omikrona, s obzirom da stručnjaci poručuju da je ta varijanta koronavirusa možda zaraznija od prethodnih, ali da nije ništa opasnija.
Proizvođači cjepiva poručuju, pak, ili da su njihova cjepiva možda i dovoljna zaštita od nove varijante ili da rade na cjepivu protiv omikrona.
Zahvaljujući tome, splasnula su strahovanja od novih restriktivnih mjera i zatvaranja gospodarstava, što bi usporilo oporavak od koronakrize.
„Tržište je početkom tjedna snažno poraslo jer su ulagači odahnuli nakon vijesti da je omikron možda manje opasna varijanta koronavirusa”, kaže Dennis Dick, direktor u tvrtki Bright Trading.
Podršku tržištima pružile su i nove poticajne monetarne mjere u Kini, kojima vlasti pokušavaju ubrzati oporavak gospodarstva i ublažiti udarac na tržište nekretnina.
Zahvaljujući svemu tome, ulagače nije pokolebao ni podatak da je inflacija u SAD-u u studenome dosegnula 6,8 posto na godišnjoj razini, najviše u gotovo 40 godina.
„S obzirom na reakciju tržišta, čini se da je takav, očekivani podatak već ugrađen u cijene dionica”, kaže Chuck Carlson, direktor u tvrtki Horizon Investment Services.
No, tako visoka inflacija ukazuje na to da će američka središnja banka uskoro početi zaoštravati monetarnu politiku kako bi zauzdala rast cijena.
Nedavno je predsjednik Feda Jerome Powell najavio da će čelnici središnje banke na sjednici u prosincu zbog visoke inflacije raspravljati o mogućem ubrzavanju plana ukidanja programa kupnje obveznica.
Uskoro se očekuje i povećanje kamata. U anketi Reutresa analitičari procjenjuju da će Fed povećati ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova u trećem tromjesečju iduće godine.
No, ostane li inflacija visoka još nekoliko mjeseci, Fed bi mogao povećati cijenu novca i prije.
Zahvaljujući popuštanju zabrinutosti u vezi omikrona, i na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle.
Londonski FTSE indeks ojačao je 2,4 posto, na 7.291 bod, dok je frankfurtski DAX skočio 3 posto, na 15.623 boda, a pariški CAC 3,3 posto, na 6.991 bod.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks porastao 1,45 posto, na 28.437 bodova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.