Američki proizvođač električnih automobila Tesla najavio je tehničko partnerstvo s rudnikom nikla u Novoj Kaledoniji kako bi osigurao opskrbu litijem, ključnom metalom u proizvodnji baterija.
Partnerstvo s rudnikom Goro na malenom pacifičkom otoku trebalo bi kompaniji Elona Muska osigurati dugoročnu opskrbu metalom koji se prvenstveno koristi za proizvodnju nehrđajućeg čelika, a u posljednje vrijeme potražnju potiče ubrzani razvoj električnih vozila.
“Nikal nas najviše brine kada razmatramo povećanje proizvodnje litij-ionskih ćelija”, istaknuo je Musk u veljači na Twitteru.
Nova Kaledonija, francuski prekomorski teritorij, četvrti je proizvođač tog metala u svijetu, čije su cijene u proteklih godinu dana poskočile 26 posto. Ostali su veliki proizvođači Rusija, Kanada i Indonezija.
Teslino partnerstvo s rudnikom vremenski se poklopilo sa sve izraženijim strahovanjima od nestašice nikla, objašnjava BBC.
Ogromne rezerve nikla ključne su za gospodarstvo Nove Kaledonije, a rudnik Goro na južnom dijelu otoka ima potencijal da postane jedan od najvećih svjetskih proizvođača.
U prosincu 2020. njegovi vlasnici, brazilski rudarski div Vale i francuska država, pokušali su ga prodati švicarskom trgovcu robom Trafiguri. Pokušaj je razbjesnio stanovnike koji žele zadržati vlasništvo i kontrolu nad rudnikom, a rezultat je bio pad vlade i radnički prosvjedi.
Prema novom sporazumu široke lepeze političkih snaga, uključujući pristaše neovisnosti otoka, lojaliste i autohtone stanovnike Kanake, rudnik će biti prodan konzorciju u koji će biti uključeni i radnici i predstavnici tri regionalne pokrajine.
Trafigura će imati samo 19 posto udjela, a Tesla će ući u “tehničko i industrijsko partnerstvo”, pomažući sa standardima proizvoda i održivošću, a zauzvrat će dobivati nikal za proizvodnju baterija, prenosi BBC.
Američka će kompanija imati i ulogu tehničkog savjetnika u osmišljavanju i poboljšanju proizvodnog procesa.
Vale će pak prema sporazumu “omogućiti održivi nastavak poslovanja, očuvati radna mjesta i pridonositi ekonomskoj vrijednosti zemlje”.
Iako Tesla neće imati vlasnički udio, partnerstvo u rudniku daje mu veću kontrolu nad lancem opskrbe električnim baterijama.
Vađenje nikla, a posebno korištenje energije ugljena, šteti okolišu i zdravlju ljudi i životinja, a meta je kritika i korištenje eksploziva. Jučerašnji sporazum predviđa jačanje standarda u čuvanju okoliša i ugljičnu neutralnost rudnika Goro do 2040. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!