Guverner Boris Vujčić dao je izjavu nakon svečane akademije povodom 30. godina Hrvatske narodne banke.
“Ponosan sam na ovakvu instituciju koju smo uspjeli izgraditi. Glavni temelj građenja je bila neovisnost svih ovih godina koja je takva zahvaljujući onima koji su nam dali mogućnost da budemo neovisni, a to su političari. Reputacija HNB-a u svijetu je takva da nitko ne sumnja u naše kompetencije”, rekao je Boris Vujčić.
Odgovarajući na pitanje hvata li ga sjeta znajući da će se to promijeniti kad Hrvatska postane članica eurozone, rekao je:
“Ja sam onaj koji bi najviše iz osobnog interesa trebao protiv ulaska Hrvatske u eurozonu. Vodim monetarnu politku bez drugih, ali moramo raditi na dobrobit svih građana i uvjeren sam da je na dobrobit svih da uđemo u eurozonu. To će se pokazati važnim tijekom sljedeće krize. Kad je sve dobro, nema razlike, ali kad krene loše, pokazat će se koliko je to važno za Hrvatsku. Premda najviše gubimo time, svim umom i srcem za ulazak u eurozonu. Tražit ću da mi uokvire novčanice koje sam potpisao da ih zadržim kao uspomenu. Euro je druga najvažnija valuta na svijetu, druga najvažnija ekonomija, u tome ćemo sudjelovati s ponudom koja je veća od veličine naše zemlje. Pred nama je izazovno vrijeme. Uvijek ima neke male sjete, ali ono što radim je dobro.”
Govoreći o tome kako će izgledati HNB nakon ulaska u eurozonu, dodao je: “Mi ostajemo u punom smislu središnja banka sa svim funkcijama, osim odluka o monetarnoj politici. Izvršavat ćemo monetarnu politiku, superviziju ćemo raditi, platni sustav ostaje naš, a sve ostale funkcije ostaje kakve su bile.”
“Hrvatski novčarski zavod u vlasništvu HNB-a i dalje će izdavati prigodne kovanice ili novčanice i kovat će hrvatski euro, euro s hrvatskim znakom za koji sad završavamo natječaj”, dodao je.
Na pitanje što očekivati od tržišta kriptovaluta nakon govora predsjednika Zorana Milanovića, Vujčić je rekao: “Nije predsjednik Milanović Elon Musk da manipulira tržištem, ali slažem se sa svima da je tržište kriptovaluta ako želite i ako imate viška novca koji ste spremni izgubiti, izvolite, no budite oprezni, to je špekulativni oblik ulaganja.”
“Već sad možete vidjeti neke regulatorne akcije ovisno o zemljama. Neke zemlje zabranjuju rudarenje, prvenstveno zbog ekoloških razloga, a kako će stvari ići u budućnosti, vidjet ćemo”, dodao je govoreći o kriptovalutama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare