Bandićev šef groblja priznao muljanje s radovima nakon potresa i štandovima. Izbjegao je zatvor

Crna kronika 16. ruj 202416:07 2 komentara
Luka Stanzl/Josip Regović/PIXSELL/Ilustracija

Tri godine od kada je uhićen u velikoj akciji USKOK-a i policije bivši šef zagrebačkih Gradskih groblja, Patrik Šegota na sudu je priznao krivnju. Nagodio se s USKOK-om i dobio 11 mjeseci rada za opće dobro.

Krivnju je priznala i njegova sestra Tamara Šegota, preko čije firme se izvlačio novac. Ona je kažnjena uvjetno – s godinom dana zatvora uz rok kušnje od tri godine. Mora platiti i 20.000 eura novčane kazne, te vratiti 50.000 eura koje je nezakonito zaradila.

Kronologija sumnjivih poslova

Oboje su priznali optužbe koje im je USKOK stavio na teret. Sve je krenulo još u prosincu 2019. te da je trajalo do početka srpnja 2021. kada je Šegota uhićen. Tada je bila privedena i njegova sestra. Treći akter ove afere poduzetnik Nenad Bukovec u međuvremenu je preminuo.

Prema optužnici Šegota koji je kao voditelj podružnice Zagrebačkog holdinga d.o.o., Gradska groblja Zagreb bio dužan voditi računa o zakonitosti poslovanja, sklopio je s Bukovcem dogovor – njegovim tvrtkama Prigorac građenje d.o.o. i Granex 1 d.o.o trebao je pogodovati i davati poslove za gradska groblja.

Osim poslova, Šegota i Bukovec su dogovorili i dodjelu zemljišta za postavljanje četiri montažna objekta za prodaju cvijeća na Mirogoju.

U zamjenu za to Bukovec je obećao nagrade Šegoti.

Izvlačenje novca iz firme

Tijekom istrage rekonstruirana je i uloga koju je u ovim malverzacijama imala Šegotina sestra. Ona je kao vlasnica tvrtke Notitia u svibnju 2020. ispostavila Prigorac-građenju više računa za savjetodavne usluge. Cifra je dosegla najmanje 673.050 kuna odnosno 89.329 eura.

Toliko je Bukovec i isplatio Tamari Šegoti iako za 376.725 kuna odnosno 50.000 eura nije bilo nikakve pravne osnove.

Poslovi mimo javne nabave

Šegota je pak za to vrijeme doista osigurao poslove Bukovčevim tvrtkama – nešto izravno, a nešto preko firmi Modern line, MK Montlim i Klesar restaurator. Modus je bio sljedeći – Šegota bi pokrenuo postupke jednostavne nabave, te potom naložio ovim firmama da pošalju ponude. Svi su, navodi se u optužnici, pristali na to iako su znali da će Prigorac-građenje dostaviti najpovoljniju ponudu za izvršenje navedenih radova.

Tako je i bilo, pa je ova firma dobila konzervatorske radove na objektima zaštićenog kulturnog dobra prema ugovoru iz travnja 2020., radove na sanacije pristupnog stubišta krematorija temeljem ugovora od 21. svibnja 2020., te radove uređenja pješačkih staza prema ugovoru od 26. svibnja 2020. godine.

Provedeni su zatim novi postupci jednostavne nabave za radove na mrtvačnicama na Markovom polju i u Kašini, te sanacije oznaka grobnih polja na Mirogoju. Šegota je priznao kako je s Bukovcem dogovorio da će te poslove samo formalno dobiti tri druge firme, a da će ih zapravo obaviti Prigorac građenje.

Koliko je posla dobio?

Osim toga, Šegota je prema optužnici bez ikakvog natječaja Bukovčevim firmama dodijelio radove čišćenja otpada i dopreme 165 metara kvadratnih zaštitnih panela nakon potresa, radove čišćenja šute, popravke krova i drugih radova na zaštiti od urušavanja nakon potresa, izradu drvene konstrukcije na nekoliko dijelova Mirogoja, radova hitne sanaciju dijela kanalizacije na Gornjem Vrapču, kao i dopremu i montažu 1.290 metara tipskih panel ograda za ograničavanje pristupa arkadama.

Bukovcu su priznati i vantroškovnički radovi na dvije mrtvačnice, a Šegota je nalagao plaćanje svih računa iako za neke radove uopće nije bilo dokumentacije.

USKOK je rekonstruirao i da je Šegota Bukovcu odobrio i postavljanje kućica za prodaju cvijeća na Mirogorju, no to su prikrivali tako da su četiri druge osoba istaknule imena vlastitih tvrtki na tim prodajnim mjestima. Lokacije su dodijeljene na sjednici povjerenstva na kojoj javnosti nije bilo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare