N1 je dobio uvid u detalje optužnice koja je podignuta u aferi Ina. Njome se nekadašnjem direktoru u Ini Damiru Škugoru na teret stavlja zlouporaba položaja i ovlasti jer je preprodajom jeftinog plina iz Ine prouzročio štetu od preko 160 milijuna eura.
Uz Damira Škugora optužnica je podignuta protiv njegova oca Dane Škugora, bivšeg predsjednika Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josipa Šurjaka, njegova poslovnog partnera Gorana Husića, bivše direktorice Plinare istočne Slavonije Marije Ratkić, direktora tvrtke EVN Croatia Plin Vlade Mandića i bivšeg rukovoditelj Prodaje plina i energije Ine Stjepana Leke, koji je bio Škugorov zamjenik.
Za što su optuženi?
Tužiteljstvo ih tereti da su plin koji su kupovali od Ine prodavali po deseterostrukoj cijeni i time počinili niz kaznenih djela – od zločinačkog udruženja, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja, pomaganja u tom nedjelu i pranja novca.
Iako se prvotno vjerovalo da je plin prodavan samo ispod cijene, tijekom istrage je USKOK došao do dokaza i da su ugovori o prodaji plina Plinari istočne Slavonije antedatirani. Drugim riječima, prodaja nije ugovorena još u 2020., kako se pokušavalo prikazati, već tijekom 2021. kada su cijene plina odletjele u nebo i zarada je bila zagarantirana.
Kako se dokumentacija antedatirala opisala je svjedokinja iz Plinare istočne Slavonije.
Iskaz svjedokinje
“Ulaz i izlaz dokumenata iz PIS-a evidentira se u uredskoj aplikaciji MARIS koja automatski dodjeljuje urudžbene brojeve dolaznim i odlaznim dokumentima”, rekla je navodeći sve detalje procedure za urudžbiranje dokumenata i njihovu pohranu u digitalnoj arhivi.
“Tijekom 2021., na dane kada bi se održavao Nadzorni odbor PIS-a, u kojem je Damir Škugor bio zamjenik predsjednika, on je dolazio par sati ranije u PIS te bi u službeno računalo ubacio USB stick.
Otvorio bi tada već gotov Word dokument i naveo neki konkretan datum u prošlosti. Tražio je zatim da u MARIS-u nađemo urudžbeni broj koji je već korišten na taj datum i da mu ga damo. Marija Ratkić zahtijevala je da biramo urudžbene brojeve pod kojima su urudžbirani Ugovori ili Zahtjevi za priključak, a da ne koristimo urudžbene brojeve pod koje su uvedeni računi, ako se baš ne mora”, opisala je svjedokinja kako je za Škugora antedatirana dokumentacija.
Lažiranje datuma na ugovorima
Kad bi pronašli odgovarajući urudžbeni broj, Škugor ga je upisao na već pripremljeni Word dokument te potom isprintao na memorandumu PIS-a. Marija Ratkić, tvrdi svjedokinja, na takav je dokument stavljala svoj potpis i pečat PIS-a, a zatim bi se lažni dokument spremao u službenoj arhivi.
Dio dokumenata koji su na taj način izrađeni pronađen je tijekom pretrage. Svjedokinja je pojasnila da se na njima moglo vidjeti vrijeme arhiviranja koje je bilo različito od datuma urudžbenih brojeva koji su preuzeti sa starih dokumenata.
Među ostalim, pronašli su navodni upit PIS-a prema Ini za prodaju plina od 30. srpnja 2020., te utvrdili da je urudžbeni broj tog dokumenta ranije pripadao ugovoru za opskrbu plina PIS-a i jednog dječjeg vrtića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!