U ponedjeljak je predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Radovan Dobronić uručio predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću konačne rezultate izbora zastupnika za Hrvatski sabor.
Time je počeo teći rok od 20 dana unutar kojeg treba biti konstituiran novi saziv Sabora. Prema objavljenim konačnim rezultatima izbora, poznata su imena 151 izabranog zastupnika i zastupnice, s tim da neće svi oni na koncu sjediti u Saboru.
Ovisno o tome koje će poltičke stranke obnašati vlast, dio izabrnaih zastupnika otići će na položaje u Vladu. Neki će, pak, u Strasbourg i Bruxelles nakon izbora za Europski parlament 9. lipnja. Ima i izabranih koji obnašaju dužnost župana, nespojivu s dužnošću saborskog zastupnika, pa će oni barem do lokalnih izbora iduće godine vjerojatno odsutati od saborske stolice u ime svojih zamjenika.
Zagreb i Vukovar najzastupljeniji
No, dok baratamo s izvornim 151 imenom novoizabranih, zanimljivo je pogledati odakle dolaze i jesu li svi veći gradovi ravnomjerno zastupljeni?
Naravno, najviše izabranih zastupnika, njih 40, Zagrepčani su. Ili bolje rečeno, imaju zagrebačku adresu jer, recimo, DP-ovac Stipo Mlinarić Ćipe je Vukovarac, baš kao i njegov sugrađanin Predrag Matić Fred, ali obojica imaju prebivalište u Zagrebu.
Tih 40 zastupnika iz Zagreba čini 26,4 posto ukupnog broja izabranih, što se otprilike podudara s udjelom stanovništa Zagreba u ukupnoj populaciji Hrvatske.
Pribrojimo li spomenute Mlinarića i Matića četvorici izabranih zastupnika iz Vukovara (Ivan Penava i Tomislav Josić iz Domovinskog pokreta, Nikola Mažar iz HDZ-a i Marijan Pavliček iz Suverenista), Vukovar time postaje politički najzastupljeniji grad nakon Zagreba.
Mali grad, a politički velegrad
Slijedi Osijek s petoro zastupnika. Iz Splita ih je četvero (polovicu njih čini bračni par Puljak), kao i iz Zadra i Varaždina, a troje iz Pule. Iz Rijeke, kao zadnjeg preostalog od četiri velika grada u Hrvatskoj – tek je dvoje izabranih. Doduše, nategnemo li granice grada, kvotu Rijeke pojačavaju dvojica izabranih iz Rijeci obližnjeg Kastva – mostovac Marin Miletić i SDP-ovac Ivica Lukanović. Kastav je sa svojih desetak tisuća stanovnika (koji, dakako, gravitiraju Rijeci) primjer grada s visokim omjerom zastupnika u odnosu na broj stanovnika. Prema istom kriteriju, a gleda li se i važnost izabranih zastupnika na političkoj sceni, politički najmoćniji grad(ić) bit će Novi Vinodolski sa svojih četiri i pol tisuće stanovnika. Otamo su izabrani HDZ-ov još uvijek aktualni ministar mora i prometa Oleg Butković i SDP-ov Saša Đujić, utjecajni član Glavnog odbora stranke.
I neveliki Metković ima dvojicu zastupnika, naravno mostovaca – Nikolu Grmoju i Božu Petrova. U vrijeme dok je Most bio u vladi 2016. godine, Metković je u jednom trenutku imao čak trojicu ministara u vladi (dvojicu Mostovih i HDZ-ovog Tomislava Ćorića), dok je Petrov u isto vrijeme bio predsjednik Sabora.
Knin, Petrinja, Pazin… bez zastupnika
Na ovim izborima bez zastupnika u Saboru (zasad) su ostali Knin, Petrinja, Križevci, Županja, Hvar, a i Pazin kao sjedište (Istarske) županije. Od ostalih još nespomenutih županijskih središta, po četvoro zastupnika su iz Zadra i Varaždina. Po dvojicu zastupnika imat će Šibenik, Karlovac, Sisak, Požega, Čakovec i Virovitica, a po jednog Slavonski Brod, Bjelovar, Koprivnica, Krapina, Gospić i Dubrovnik.
Očekivano, u 1. izbornoj jedinici, koja pokriva veći dio Zagreba, Veliku Goricu i južne dijelove Zagrebačke županije, izabrani zastupnici i zastupnice su iz najmanjeg broja različitih mjesta. Čak 11 ih je iz Zagreba, jedan je iz Velike Gorice, a preostalih dvoje su Pučišćanin Arsen Bauk (SDP) i Splićanka Marijana Puljak (Centar). U istom smislu, najšarolikije zastupičko društvo stiže iz 8. i 10. izborne jednice. U obje su izabrani zastupnici iz čak 11 različitih mjesta.
Tijek događaja pratimo na OVOM LINKU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!