Intenzivna suša smanjuje rijeke diljem Europe, otkrivajući kamenje u koje su prije nekoliko stoljeća uklesane poruke da bi se buduće generacije upozorilo na teška vremena koja dolaze.
Mještani su rekli da su se stoljećima stare gromade, poznate kao “kamenje gladi”, ponovno pojavile prošlog tjedna kada su rijeke u Europi presušile zbog sušnih uvjeta, piše Miami Herald.
Jedan takav kamen nalazi se na obalama rijeke Elbe, koja izvire u Češkoj i teče kroz Njemačku. Stijena datira iz 1616. godine i na njoj na njemačkom piše upozorenje: “Wenn du mich siehst, dann weine”, odnosno – “Ako me vidiš, plači”.
U studiji iz 2013. tim čeških istraživača napisao je da su u te kamene gromade “uklesane godiname nevolja i inicijali autora izgubljenih u povijesti”, dodajući da “natpisi upozoravaju na posljedice suše”.
“Javlja se da je suša donijela lošu žetvu, nedostatak hrane, visoke cijene i glad siromašnima”, napisali su istraživači. “Prije 1900. godine na kamenu su uklesane ove godine za kojih su vladale velike suše: 1417., 1616., 1707., 1746., 1790., 1800., 1811., 1830., 1842., 1868., 1892. i 1893.”, dodali su.
Ove “hidrološke znamenitosti” zadnji put su se pojavile tijekom suše 2018. godine, izvijestio je NPR.
Ali trenutna suša koja trenutno pogađa Europu mogla bi biti najgora u posljednjih 500 godina, kaže Andrea Toreti, viši istraživač u Zajedničkom istraživačkom centru Europske komisije.
Na konferenciji za novinare 9. kolovoza, Toreti je rekao da niti jedan drugi događaj u proteklih 500 godina nije bio “sličan suši 2018. Ali ova godina je, mislim, gora”, prenosi Euronews. Dodao je da postoji “vrlo visok rizik od sušnih uvjeta” koji će se nastaviti tijekom sljedeća tri mjeseca.
Sve veći broj istraživanja povezuje sve češće i intenzivnije suše s klimatskim promjenama. Porast temperature uzrokuje promjene u oborinama i pojačava isparavanje.
Prema Europskom opservatoriju za sušu, 47 posto Europe je u uvjetima upozorenja na sušu, što znači da postoji manjak vlage u tlu; još 17 posto je u pripravnosti, što znači da je vegetacija pod stresom, prenosi Science Alert.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare