Važno mjesto na policama trgovina zdrave hrane u posljednje vrijeme zauzima kokosovo ulje, kojemu se pripisuju razne dobrobiti za naše zdravlje.
Profesorica Karin Michels, epidemiologinja iz Škole javnog zdravstva Harvard TH Chan okomila se na trend ‘superhrane’, a kao jednu od najgorih stvari koju možemo jesti izdvojila je baš kokosovo ulje, kazavši da je ono dobro za naše blagostanje koliko i čisti otrov. Svoju je tvrdnju Karin Michels iznijela tijekom nedavnog predavanja naslovljenog ‘Kokosovo ulje i druge prehrambene pogreške’, kojega je držala na Sveučilištu u Freiburgu, gdje je njezino drugo akademsko radno mjesto u svojstvu ravnateljice Instituta za prevenciju i tumorsku epidemiologiju.
Svoje upozorenje o beskorisnosti, pa čak i štetnosti kokosovog ulja, Michels temelji na visokom udjelu zasićenih masti u ovom popularnom ulju, za koje se zna da povećavaju razinu lošeg kolesterola (LDL), čime raste i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Udio zasićenih masti u kokosovom ulju veći je od 80 posto, što je više nego dvostruko od udjela u svinjskoj masti, i čak 60 posto više od udjela zasićenih masti u goveđoj masti.
Prošle se godine kokosovo ulje našlo pod povećalom Američkog udruženja za zdravlje srca. S mišljenjem tri četvrtine američke javnosti kako je kokosovo ulje zdravo, složilo se tek 37 posto nutricionista. Veliki jaz u percepciji pripisan je jakom marketingu u popularnim tiskovinama. ‘Obzirom da povećava razinu lošeg kolesterola, koji uzrokuje kardiovaskularne bolesti, a nisu poznati povoljni učinci kokosovog ulja, savjetujemo da ga ne koristite’, zaključak je njihove revizije.
Slično upozorenje dala je i Britanska zaklada za prehranu, navodeći kako ovo ulje može biti dio prehrane, ali s obzirom na visoki udio zasićenih masti trebalo bi se koristiti u manjim količinama, kao dio zdrave i uravnotežene prehrane. Iz ove Britanske zaklade napominju i da do sada nije bilo uvjerljivih znanstvenih dokaza koji bi potvrdili zdravstvenu opravdanost konzumacije kokosovog ulja.
Dijetetičarka Victoria Taylor, iz Britanske zaklade za zdravlje srce, za Guardian je izjavila kako postoje spekulacije da bi neke od zasićenih masti prisutnih u kokosovom ulju mogle biti bolje za čovjekovo zdravlje od ostalih zasićenih masti, ali i da do sada nema dovoljno kvalitetnih istraživanja koja bi nam dala konačan odgovor. ‘Ono što znamo je da se zamjena zasićenih masti s nezasićenim mastima poput biljnog ulja, maslinovog ulja i suncokretovog ulja pokazala kao učinkovit način za smanjenje razine LDL kolesterola, pa bi to bio zdraviji izbor’, rekla je Taylor i dodala da ako baš uživate u okusu kokosovog ulja, kao i maslaca, možete si priuštiti povremeno, ali svakako njihovu konzumaciju treba smanjiti i u svakodnevnu prehranu uvesti nezasićene masti, piše tportal.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.