Za održavanje dobrog zdravlja i jakog imuniteta djece nužna je zdrava prehrana. Najvažniji početak je priprema zdravog doručka za djecu koji će im dati dovoljno vitamina, minerala i energije za ostatak dana.
Jelovnik za djecu će se razlikovati ovisno o tome koliko godina dijete ima, no uvijek se preporučuje davanje sezonskih, svježih namirnica te da prehrana bude raznolika. Cilj raznolike prehrane je dobivanje svih važnih nutrijenata. Zdravi doručak za djecu trebao bi biti dovoljan da održi energiju barem na nekoliko sati do iduće užine ili ručka. Djeca koja su više aktivna, kao i ona koja idu u vrtić i školu bi trebala imati zdravi doručak kako bi ojačala imunitet i mogla lakše prebroditi sve viruse i bakterije kojima se možda izlažu.
Važnost zdravog doručka za djecu
Djeca koja jedu zdravi doručak svakog jutra češće sudjeluju u fizičkim aktivnostima te lakše održavaju zdravu tjelesnu kilažu. Također se time smanjuje mogućnost za nastanak drugih bolesti povezanih s povišenom razinom lošeg kolesterola i nakupljanjem masnoća.
Ovo su još neke od prednosti zdravog doručka za djecu:
– omogućava im lakše uključivanje u aktivnosti
– daje im energiju za cijeli dan
– poboljšava koncentraciju i kreativnost
– poboljšava motoričke sposobnosti
– ojačava i održava snažan imunitet
– općenito manja šansa za razvijanje bolesti i propuštanje nastave
Zdrava prehrana, a posebice doručak pomaže da se kod djece stvore dobre prehrambene navike koje će biti vrlo važne u kasnijim godinama. Za usporedbu, djeca koja ujutro ne doručkuju ili jedu samo ugljikohidrate i drugu nedovoljno zdravu hranu češće budu umorna, pokazuju nevoljkost za aktivnostima te im je pojačana razdražljivost.
Što treba sadržavati zdravi doručak za djecu?
Zdravi doručak za djecu važan je dio dana nakon što tijelo spavanjem iskoristi sve nutrijente koje je ranije dobilo. Doručak je kao gorivo koje nam omogućava da spremni krenemo u dan, a isto je i kod djece. Zbog toga bi se trebala što manje davati hrana koja će održavati samo kratkoročnu energiju poput ugljikohidrata, a više proteini i prirodni šećeri.
Odrasli nerijetko za doručak pribjegnu pekarskim proizvodima koje je najlakše kupiti jer nije potrebna dodatna priprema. Ovo bi se kod djece trebalo izbjegavati, posebice ako se uz pekarski proizvod ne konzumira voće ili povrće.
Jelovnik za djecu treba biti raznolik i sadržavati:
– voće i povrće
– vlakna
– proteine iz mesa, jaja, mahunarki
– mliječne proizvode
Najbolje ideje za zdravi doručak za djecu
Priprema zdravog doručka može biti zanimljiva jutarnja igra s klincima te njima možete dati da biraju koje namirnice žele. Na ovaj način, kada im dajete da biraju između dvije namirnice, olakšavate stvaranje discipline u konzumiranju zdrave hrane jer odgovor „ne želim to jesti“ nije opcija.
Kada sami birate kako napraviti zdravi doručak za djecu, preporučuje se da u jednom obroku bude što više potrebnih nutrijenata. Ovo znači da bi doručak trebao sadržavati proteine, vitamine te ugljikohidrate. Što veći broj namirnica to će bolji biti doručak. Naravno, nemojte pretjerati i tjerati dijete da jede više od onoga koliko mu je potrebno.
U nastavku donosimo ideje za zdravi doručak za djecu.
Zdravi doručak za djecu s povrćem
Kao dobar doručak za djecu i odrasle, uvijek možete posegnuti za izradom omleta s povrćem. Priprema omleta je vrlo jednostavna te u njega možete dodati što god želite, a uvijek se preporučuje korištenje sezonskog povrća. Odlična kombinacija su rajčice, paprika, luk i poriluk. Dodati možete i sir te začine po želji. Bilo bi dobro da koristite što manje ulja, a ako ga koristite neka to bude maslinovo ili neko drugo, zdravo ulje.
Pri pripremi omleta možete dodati i žlicu pirovog ili konopljinog brašna i tako dobiti gušću smjesu.
Zobena kaša sa sušenim voćem
Za pripremu zobene kaše kao zdravi doručak za djecu nemojte koristiti već gotovu zobenu kašu iz vrećice, već je radije pripremite sami. Pomiješajte u zdjelici oko dvije žlice zobenih pahuljica / mekinja s čašom mlijeka ili vode. Mlijeko može biti kravlje, sojino, bademovo… Ostavite da se malo namače i po želji ugrijte. Na to dodajte žlicu sušenog voća po želji ili orašastih plodova. Ako djetetu nedostaje slatkoće, dodajte malo meda.
Zdrave tortilje sa šunkom i avokadom
Za dobro jutro djetetu i sebi možete pripremiti zdrave tortilje kao zdraviju zamjenu za sendvič s običnim, bijelim kruhom. Tortilje mogu biti od običnog brašna ili primjerice od integralnog kako bi bile još zdravija opcija. U tortilju možete narezati povrće po želji, najbolje sezonsko pa na to dodati začine. Ovo je jedna od dobrih kombinacija:
– narezana rajčica, paprika i krastavac
– žlica posnog sira
– pileća šunka
– tanko narezani avokado
Avokado sadrži brojne zdrave masne kiseline, ali ga se ne bi trebalo konzumirati više od polovice jednog avokada dnevno. S obzirom na to da avokado nema intenzivan okus, ako ga pomiješajte s malo papra i soli pa na to dodate maslinovo ulje, bit će još ukusniji i pomoći da se dijete lakše navikne na taj okus. Priprema ovog zdravog doručka za djecu je dosta brza. Narežite sve sastojke, tortilju s obje strane lagano prepecite na tavici, a onda slažite po želji. Ako koristite sir možete ga namazati pa na to slagati povrće, šunku i avokado. Začinite ako želite. Za kraj tortilju možete preliti umakom ili vrhnjem.
Smoothie od banane
Iako se za doručak ne preporučuje previše slatkog i voća, u smoothie od banane možete dodati i drugo povrće ili čak zobene pahuljice i tako napraviti ukusan, zasitan i zdrav doručak za djecu. Umjesto šećera stavite malo meda, a ako vaše dijete to voli, možete staviti i žličicu kakaa za još bolji okus. Smoothie možete raditi uz jogurt ili vrstu mlijeka po želji.
Slani muffini
Da bi doručak za djecu bio više zabavan, bilo bi dobro da je u obliku koji će im biti zabavan. S obzirom na to da se muffini obično jedu kao desert, dobra opcija za zdravi doručak mogu biti slani muffini s povrćem i šunkom. Za pripremu vam je potrebno oko 200 grama svježeg sira, 2 jaja, dvije žlice brašna, žličica soli, prašak za pecivo, jedan jogurt te šunke i povrća po želji. Sve sastojke pomiješajte te ako želite da budu bolje povezani, dodajte i malo maslinovog ulja. Stavite ih u kalupe, a onda u peć na oko 30 minuta na 180°C.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!