Smrt dvoje zaposlenika srbijanske ambasade u Libiji vjerojatno nije nastupila tijekom američkog bombardiranja u petak usmjerenog na vođu takozvane Islamske države, naveo je Pentagon.
“Informacije koje imamo ne potkrijepljuju tvrdnje Beograda da je dvoje Srba poginulo u bombardiranju”, objasnio je glasnogovornik Pentagona Jeff Davis.
Glasnogovornik je rekao da bi na tijelima dviju žrtava, muškarca i žene, čije su fotografije objavljene na društvenim mrežama, morale biti vidljive puno veće ozljede da su stvarno stradali u bombardiranju, koje je nanijelo jako velike štete. Te fotografije “ne pokazuju ozljede koje bismo očekivali od bombardiranja te snage”, rekao je i precizirao da nastavljaju proučavati informacije kojima raspolažu.
Ministar policije Srbije Nebojša Stefanović je rekao da će sa Pentagonom provjeriti na osnovu kojih saznanja su priopćili takvu informaciju.
“Ne znam na osnovu čega Pentagon temelji ocenju da dvoje diplomata nisu poginuli u bombardiranju. Na osnovu obdukcije definitivno je utvrđeno da su nastradali od posljedica detonacije. Mi ćemo razgovarati s predstavnicima Pentagona kako bismo provjerili na osnovu kojih saznanja su priopćili tako nešto”, rekao je ministar policije za RTS.
Smrt dvoje Srba, zaposlenika ambasade koji su oteti u studenom 2015., u subotu je premijer Aleksandar Vučić pripisao američkom bombardiranju dan ranije kampa za obuku grupe Islamska država u Libiji.
Američke vlasti su odmah izrazile sumnje i naglasile da su američke bespilotne letjelice tjednima pratile taj položaj i nisu primijetile prisustvo civila.
U srijedu je direktor CIA-e John Brennan odbio potvrditi smrt jedne od meta tog bombardiranja, Noureddinea Chouchanea alias Sabira, dužnosnika IS koji je odgovoran za napade u Tunisu prošle godine.
U napadu američkih borbenih aviona ubijeno je pedesetak osoba.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.