'U Idomeniju je potresno, izgleda kao novinarski safari'

Regija 20. ožu 201609:58 > 10:05
N1

Novinar tjednika Vreme Mirko Rudić, koji je nedavno boravio u izbjegličkom kampu u Idomeniju, ocijenio je za N1 da europski dužnosnici nemaju razumijevanja za situaciju na grčko-makedonskoj granici, koja je hitna po pitanju osnovnih sredstava za život.

Rudić je, gostujući u Novom danu televizije N1, rekao da mu je kamp u Idomeniju u nekim trenucima djelovao kao neka vrsta “novinarskog safarija”, gdje su fotoreporteri uvijek mogli da nađu fotografiju za naslovnu stranu, a snimatelji sliku za “breaking news”. On kaže i da je imao dojam da je klavir koji je u kamp donio kineski umjetnik Ai Weiwei, a na kojem je svirala jedna djevojka iz Sirija, vjerojatno imao smisao privlačenja pažnje, ali da je njega osobno taj momenat zbunio.

Europa je, kako kaže, licemjerna po pitanju zaštite ljudskih prava izbjeglica. S jedne strane se govori o tome da se djeca izbjeglica ne mogu snimati ili fotografirati bez pismene suglasnosti roditelja, a na terenu se ljudska prava tih istih osoba krše na mnogo brutalniji način.

Govoreći o sporazumu EU i Turske o izbeglicama, gde je Bruxelles zažmirio na jedno oko na represivne elemente Erdoganove politike, Rudić je rekao da to nije ništa novo i da je dovoljno pogledati odnos Zapada prema Saudijskoj Arabiji, koja je jedna od zemalja gdje se ljudska prava najviše krše, ali se zbog određenih političkih pogodonosti o tome nikada ne govori.

Osvrćući se na izjavu liderice sve jače desnopopulističke stranke Alternativa za Nemačku: “Ako treba, pucajte na izbjeglice”, Rudić je rekao da je imao prilike da vidi snimke kako makedonska policija pendrecima tuće žene izbjeglice s djecom u naručju, i da može zamisliti scenarij da u takvom okruženju “zaluta neki metak”. On kaže i da je primijetno da desnica jača u Europi kao posljedica ekonomske i migrantske krize.

Na pitanje koji mu je najpotresniji dojam iz Idomenija, gost Novog dana je odgovorio da mu je paradoksalna bila dobrodošlica koja mu je priređena. Iako izbjeglice žive u jako lošim uvjetima u kampu, veliki broj njih je nasmijan i poziva novinare da sjednu ispred njihovih šatora, nude im hranu, piće ili cigarete, priča Rudić.

Kaže i da su ga izbjeglice uglavnom pitale zašto je Srbija zatvorila granicu, te da im je on objašnjavao da se to dogodilo tek nakon što su isto učinile Austrija, Slovenija, pa i Hrvatska. Izbjeglice se, kako kaže, zanimaju i kako bi mogli preko Albanije stićo do zapadne Europe, odnosno već traže alternativne rute.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.