U Europskom parlamentu u Strasbourgu u četvrtak je usvojena rezolucija o haškom optuženiku Vojislavu Šešelju u kojoj se Haški sud poziva da preispita uvjete njegovog puštanja na slobodu, a srpske vlasti da se ograde od njegovih izjava.
Documenta – centar za suočavanje s prošlošću i Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP) uputili su otvoreno pismo Vijeću sigurnosti UN-a, glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu, posebnom izvjestitelju UN-a Pablu de Greiffu, te predsjednicima i vladama Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
Kao drugi ozbiljan udarac ugledu Haškog suda Documenta i GOLJP navode pet relativno nedavnih presuda Žalbenog vijeća pod predsjedavanjem sadašnjeg predsjednika Haškog suda, gdje su osude na zatvor od 18 do 30 godina poništene i svi osuđeni oslobođeni.
U pismu podsjećaju kako Žalbeno vijeće nove oslobađajuće presude nije donijelo na osnovu novo prikupljenih dokaza, nego samo na drugačijoj interpretaciji tih dokaza. ‘Takva neusklađenost u interpretaciji istih činjenica bila bi udar na ugled zadnjeg provincijskog suda, a kamoli ne za jedan od najprestižnijih sudova u svijetu’, stoji u pismu u kojem je naglašeno kako hrvatska politika ne smije dopustiti da Šešelj s njom manipulira i diktira njene postupke, te da se zbog Šešelja ugroze odnosi u regiji, posebice između Srbije i Hrvatske, pišu Novosti.