Uoči predsjedničkih izbora u Hrvatskoj, jedan čovjek podigao je tenzije. I to u cijeloj regiji.
Puštanje Vojislava Šešelja na privremenu slobodu dovelo je do oštrih riječi na relaciji srpske i hrvatske Vlade. Sam Šešelj tvrdi da mu je pristup srpskim medijima onemogućen te da je zato preko hrvatskih posvuda postao glavna vijest.
Čim se vratio u Srbiju podigao je temperaturu. Najviše u Hrvatskoj. A za razliku od Zagreba, službeni Beograd ne vjeruje da je Šešelj prijetnja stabilnosti.
U prilogu pogledajte kako je Šešelj uspio posvađati regiju.
Samo ekstremistima odgovara ovakva situacija
O pogoršanim odnosima Srbije i Hrvatske razgovarali smo sa Zoranom Pusićem iz hrvatskog Građanskog odbora za ljudska prava i Aleksandarom Popovim iz novosadskog Centra za regionalizam.
Obojica se slažu da zatezanje odnosa dviju zemalja odgovara jedino Šešelju i ekstremistima na obje strane.
“Ovakva atmosfera odgovara ekstremistima na jednoj i drugoj strani. A škodi i hrvatskom i srpskom narodu. Srpska politika danas nedvosmisleno se opredijelila za put prema Europi i to Šešelju jako smeta”, kaže Pusić.
On također smatra da je otkazivanje posjete hrvatskog premijera Zorana Milanovića Beogradu greška.
Aleksandar Popov smatra da je Vlada Srbije trebala, nakon Šešeljeve prve izjave o Velikoj Srbiji, izaći u javnost s priopćenjem u kojem će istaknuti da ona podržava teritorijalni integritet zemalja u regiji.
“I ranije smo imali periode zahlađenja odnosa s Hrvatskom ali su se stvari vraćale u normalu. Ja se nadam da ćemo konačno shvatiti da smo kao susjedi upućeni jedni na druge i da će Hrvatska podržati Srbiju na putu ka EU”, ističe Popov.