Ostaje Zakon o univerzalnoj nadležnosti za ratne zločine

Regija 14. srp 201608:55 > 08:57
N1

Srbija ne namjerava ukinuti Zakon o univerzalnoj nadležnosti za ratne zločine u SFRJ i nastavlja ga primenjivati, izjavio je za RSE voditelj Tužiteljstvo Srbije za ratne zločine Milan Petrović, povodom najave iz Hrvatske da će blokirati eurointegracije Srbije, ukoliko bude primjenjivala taj zakon.

On kaže da najave iz Hrvatske ne utječu na rad srpskog tužiteljstva i dodaje da postoje aktualni predmeti za ratne zločine u kojima su osumnjičeni hrvatski državljani. “Srbija ne razmišlja o ukidanju Zakona o organizaciji nadležnosti državnih organa u postupcima za ratne zločine. Tužiteljstvo za ratne zločine i dalje, u punoj mjeri i obujmu, primjenjuje ovaj zakon”, rekao je Petrović i dodao da bi njegovo stavljanje izvan snage dovelo do toga da mi ne bismo mogli progoniti ratne zločince i da oni praktički mirno žive i izbjegnu krivičnu odgovornost.

Komentirajući izjave dužnosnika iz Zagreba da Hrvatska može blokirati Srbiju na putu u Europsku uniju, ako prema hrvatskim braniteljima počne primjenjivati taj zakon, Petrović je podsjetio da je taj zakon od 2003. do 2011. godine primjenjivan bez ikakve primjedbe hrvatske države. “Dakle tek im je tada počela smetati primjena ovog zakona, što ukazuje na politički motiv, a ne na pravne razloge za primjenu, odnosno neprimjenu, ovog zakona”, rekao je Petrović.

Jedan od branitelja, prema kojima je Srbija postupala po ovom zakonu, nedavno je bio i Veljko Marić.

Taj zakon se primjenjuje, i primjenjivan je, u slučaju svakog izvršitelja ratnog zločina, bez obzira na njegovo državljanstvo. Pa, dakle, i u odnosu na državljane Republike Hrvatske, rekao je Petrović i podsjetio da je posljednji slučaj koji su imali okončan pred pravosuđem Srbije, slučaj Veljka Marića u kojem je pravomoćno osuđen i, po sporazumu Hrvatske i Srbije, premješten u Hrvatsku izdržavati kaznu zatvora.

Podatke koliko je državljana Hrvatske trenutno u predmetima i za koliko njih je Tužiteljstvo zainteresirano, Tužiteljstvo nema u službenim evidencijama. “Ne pravimo razliku tko je čiji državljanin. Postupamo potpuno profesionalno. Gleda se ima li dokaza da je netko izvršio ratni zločin ili ne. Ovaj zakon je u dubokoj suglasnosti sa svim pravilima međunarodnog prava i međunarodnog humanitarnog prava”, naglasio je Petrović.

Prema njegovim riječima, ima predmeta koji se trenutno rade o ratnim zločinima na teritoriju Republike Hrvatske, predmeta u kojima se sumnja da su ih počinili hrvatski državljani, među kojima su i hrvatski branitelji. Ovaj zakon je važan, jer sprečava da ratni zločinci mirno šetaju u zemljama bivše SFRJ time što su izašli iz republike u kojoj je bio rat, prešli u drugu i uzeli novo državljanstvo. Jedan broj njih došao je i u Srbiju. Ako bi ovaj zakon prestao vrijediti, oni bi praktički bili amnestirani, zaključio je Petrović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.