Bivši srpski tužitelj: Zbog čega Hrvatskoj smeta zakon?

Regija 18. srp 201613:36 > 13:50
N1

Bivši srpski tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević kazao je za N1 da ne razumije zbog čega Hrvatskoj na putu Srbije k Europskoj Uniji smeta Zakon o univerzalnoj jurisdikciji, s obzirom da je po tom zakonu suđeno i mnogim osobama koja su počinila ratne zločine u kojima su žrtve bili hrvatski državljani.

“Ne znam što će biti sa Zakonom o univerzalnoj jurisdikciji za ratne zločine, ali znam da smo mi po tom zakonu radili od 2003. godine, kada sam ja postao prvi srpski tužitelj za ratne zločine”, izjavio je Vukčević za N1.

Kako navodi Vukčević, po tom zakonu su “rađena i suđenja ljudima koji su odgovorni za zločin na Ovčari, gdje su Hrvati bili žrtve, u Lovasu, u Zvorniku…”

“Nikome to nije smetalo. Mi smo na osnovu tog zakona, mi i Hrvati, sklopili 2006. godine jedan memorandum gdje smo direktno komunicirali, ustupali jedni drugima predmete. Kasnije je to bilo i s Bosnom i Hercegovinom. I tu su postignuti rezultati”, objašnjava Vukčević.

“Ne može se nitko kriti iza granica”

Glavna ideja je, kako kaže Vukčević, bila sklapanje sporazuma, da bi se izbjegla ministarstva i činovnički aparat koji je glomazan i spor.

“Imali smo direktnu komunikaciju i bili smo mnogo efikasniji nego što bismo inače bili. Nije ideja bila da granice budu njihove barijere, da se zločinci iza granica kriju i to je bilo veoma uspješno. Odjednom se sada ponovo podižu te barijere i rade se brane za ratne zločince”, kaže Vukčević.

Bivši srpski tužitelj za ratne zločine dodaje da je univerzalna jurisdikcija civilizacijska tekovina.

“Ne može se nitko kriti iza granica za sva ta nedjela koja su izvršili”, smatra Vukčević.

“Upliv izvršne vlasti na naš rad”

Vukčević dodaje da ne želi ulaziti u to zašto Hrvatskoj 2016. godine smeta Zakon o univerzalnoj jurisdikciji.

“Mi smo procesuirali Hrvata Veljka Marića, on je za jedno ubojstvo i jedno ranjavanje dobio 12 godina zatvora. Mi smo u međuvremenu saznali da je izvršio još pet ubojstava i stavili ga pod istragu. Kada je došlo do prvih razmirica oko te naše nadležnosti, došlo je do komuniikacije izvršne vlasti i do velikog upliva izvršne vlasti na naš rad”, kaže on.

Vukčević podsjeća da je to rezultiralo isporučivanjem Veljka Marića Hrvatskoj, da tamo služi ostatak te kazne.

“A ovaj postupak koji mi nismo mogli završiti jer su Hrvati odugovlačili i, da kažem, sabotirali, na kraju nismo ni dovršili. Prema tome, taj Veljko Marić koji je izručen Hrvatskoj, je ostao dužan odgovoriti što se dogodilo s petero ljudi za koje mi imamo dokaze da ih je on ubio”, kaže on.

Međutim, dodaje Vukčević, ti dokazi nisu bili dovoljni da bi se podigla optužnica.

“Istraga nije okončana jer hrvatska strana nije htjela udovoljiti našem traženju. Tužitelj Bajić mi je rekao  da je on također blokiran, da u Hrvatskoj to ne može provesti”, objašnjava Vukčević.

“Suradnja u regiji se spustila za jedan nivo”

Vukčević naglašava da se “suradnja po pitanju istraga o ratnim zločinima već dvije godine u cijeloj  regiji spustila za sigurno jedan nivo”.

“Ja mislim da je to zbog upliva izvršne vlasti. Slučaj Veljka Marića je konkretan primer direktnog miješanja izvršne vlasti. I u Srbiji i u Hrvatskoj se miješa izvršna vlast, vjerojatno i u Bosni i Hercegovini, nemam toliko dokaza, ali za ovaj slučaj znam”, kaže Vukčević.

Dodaje da mu je, “kad su donijeli odluku da se Marić prebaci u Hrvatsku, ministar rekao da je njemu povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku”.

“Možete misliti, povrijeđeno je pravo čovjeku protiv koga mi inzistiramo da se završi istraga, tražimo pomoć od Hrvatske, a tamo je blokirana čitava stvar. Kako mi njemu uskraćujemo pravo na suđenje u razumnom roku kada imamo na dijelu opstrukciju Hrvata?”, zaključuje Vukčević.