Potrebno je napraviti alternativnu medijsku scenu na cijelom području bivše Jugoslavije, jer u 'mainstream' medijima i na javnim servisima dominiraju cenzura i autocenzura, a novinarska scena u regiji bila je bolja devedesetih godina prošlog vijeka nego je danas, zaključeno je na sastanku Novinarske mreže u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine.
Novinarska mreža je neformalna koalicija novinara iz zemalja bivše SFRJ koja je nastala kao solidarni odgovor profesije na snižavanje razine medijskih sloboda i sigurnosti novinara u regiji, ali i drastičan porast ugrožavanja etičkih normi izvještavanja, između ostalog i eskalaciju govora mržnje koja je primjetna u mnogim zemljama bivše Jugoslavije.
Na konferenciji je predloženo da se u stvaranje alternativne medijske scene uključe i nevladine organizacije, ali i publika kroz osobne donacije i kroz participativno novinarstvo.
Potrebno je izvršiti pritisak na javne servise da rade u javnom interesu i u interesu građana, a isto tako i da se građanima objasne zašto su važni javni servisi i njihova uređivačka nezavisnost, rečeno je na konferenciji.
Novinar iz Hrvatske Ladislav Tomičić rekao je da je potrebno formalizirati suradnju unutar Novinarske mreže, kroz zajednički rad na prekograničnim projektima.
“Vrijeme je da počnemo raditi u korist profesije i zato nam je potrebno samo malo entuzijazma, da barem malo osvijestimo ljude što to znači novinarstvo”, kazao je Tomičić.
Predsjednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović rekao je da se u Srbiji “ništa, ali baš ništa” od agende iz akcijskih planova za medije u okviru pregovara s EU ne provodi i da je više nego evidentno takozvano odsustvo političke volje.
On je ocijenio da je veoma važno i pitanje slobode javnih medijskih servisa u regiji, koja je veoma ugrožena.
“Na Radio-televiziji Vojvodine manje-više isti ljudi i zastupnici iste politike kao one iz devedesetih godina, ponovo su proveli čistku i desetine naših kolega je protiuzakonito smijenjeno, marginalizirano, neki su dali otkaz… Na RTV-u ponovo vladaju cenzura i autocenzura, uređivačka politika je doživjela sunovrat, a onaj težak i mukotrpan napredak u ovoj kući koji su ostvarili prije svega mladi ljudi, preko noći je poništen”, naveo je Sejdinović i dodao da ništa bolja situacija nije ni na većini javnih servisa u regiji.
Konferenciju “Prekogranična novinarska suradnja – ciljevi i perspektive” organizovalo je Nezavisno društvo novinara Vojvodine uz podršku Medijskog odeljenja Misije OEBS-a u Srbiji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.