Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je kako neće odustati od zamisli o osamostaljenju tog entiteta odnosno njegovom izdvajanju iz Bosne i Hercegovine dodajući kako će se taj projekt realizirati kada se za to steknu potrebni uvjeti, prenijeli su u petak lokalni mediji u BiH.
U intervjuu koji je objavio banjolučki list Glas Srpske Dodik je potvrdio kako će njegova stranka Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) istrajati na ranijoj odluci o raspisivanju referenduma o neovisnosti RS što je moguće očekivati najranije 2018. godine.
“Ako bude šanse da idemo na referendum o samostalnosti, to ćemo uraditi, ali ako ne bude u pogledu okruženja, nećemo biti iracionalni, prolongirat ćemo, ali nećemo odustati od te ideje”, izjavio je Dodik koji je za BiH kako je sada ustrojena kazao kako je neodrživa opisavši je kao “eksperimantalno smetlište” nekih osoba iz međunarodne zajednice.
“Hoćemo korisnu BiH, ovu i ovakvu nećemo sigurno i protiv ove ćemo se boriti. BiH koja bi bila potpora našem razvoju ne bi predstavljala nikakav problem. Najbolje bi bilo da dođe do dogovora Srba, Bošnjaka i Hrvata kako koncipirati BiH”, izjavio je Dodik.
Intervju je iskoristio kako bi još jednom sve u RS-u pozvao da što masovnije sudjeluju u obilježavanju 9. siječnja kao “dana republike”.
Proslavu takvog praznika Ustavni sud BiH proglasio je neustavnim činom jer on diskriminira Hrvate i Bošnjake kao pripadnike konstitutivnih naroda u RS-u.
Dodik i dalje tvrdi kako u proslavi 9. siječnja nema ničega nezakonitoga te dodaje kako je taj praznik za Srbe postao “mitskim” upravo zbog pokušaja njegova osporavanja.
U Banja Luci su za naredni ponedjeljak najavljene brojne ceremonije kao dio obilježavanja 9. siječnja uključujući i paradu na kojojoj se očekivalo sudjelovanje srpskih vojnika iz sastava oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Ministarstvo obrane BiH uskratilo je međutim suglasnost na Dodikov zahtjev da u tome sudjeluje četrdeset časnika i vojnika a odobrilo je nastup dijela vojnog orkestra u ceremonijama odavanja počasti poginulima u ratovima.
Ta je odluka izazvala niz oštrih verbalnih sukoba a o njoj je raspravljalo i Predsjedništvo BiH koje ima ulogu vrhovnog zapovjednika oružanih snaga no tri člana državnog vrha nisu se mogla suglasiti o ovom pitanju.
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović bio je izričito protiv takve mogućnost a pozitivan odnos prema Dodikovom zahtjevu imali su srpski i hrvatski član državnog vrha Mladen Ivanić i Dragan Čović koji u zahtjevima iz Banja Luke ne vidi nikakav problem.
“Osobno mislim da od toga ne treba praviti nikakve probleme s obzirom na to da se radi o ceremoniji. Bojim se da od svakog događaja u BiH pravimo problem i dajemo mu jednu nepotrebnu dimenziju”, kazao je Čović za televiziju N 1.
Ivanić je pak novinarima prenio kako je on ipak “našao način” da pripadnici Treće pješačke pukovnije oružanih snaga BiH budu u Banja Luci 9. siječnja iako je to protivno odluci Ministarstva obrane.
Što će vojnici po Ivanićevu naputku u ponedjeljak točno raditi nije pojasnio rekavši samo kako oni ipak neće bio dio parade koja će prodefilirati središtem Banja Luke.
Predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost parlamenta BiH Sifet Podžić ocijenio je pak kako Ministarstvo obrane nije smjelo dati suglasnost ni za sudjelovanje vojnih glazbenika u obilježavanju praznika koji je proglašen neustavnim pa je njegova proslava samim tim nezakonit čin.
Podžić, umirovljeni general i nekadašnji zapovjednik oružanih snaga BiH, kazao je kako bi ministrica obrane Marina Pendeš već i zbog te kompromisne odluke morala snositi kaznenu odgovornost.
Ministrica obrane Pendeš odbila je bilo kakve dodatne komentare dodajući kako ne želi sudjelovati u politiziranju i neprimjerenim postupcima.
“Ja sam svoje rekla, ostalo me ne zanima”, kratko je kazala Pendeš za “Dnevni avaz”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.