Human Rights Watch priopćio je, na osnovu razgovora s izbjeglicama, da hrvatska policija tjera tražitelje azila nazad u Srbiju i nerijetko primjenjuje silu, ne dajući im priliku da zatraže zaštitu. O postupanju hrvatske policije za N1 je govorio migrant koji je deportiran u Srbiju.
Više se puta Abdul iz Afganistana pokušavao je domoći Hrvatske. Kad je, prošloga tjedna, uspio ilegalno prijeći granicu, stigao je do Zagreba. Tu ga je zaustavila policija, koja je najprije postupila uobičajeno, ali je problem nastao kad je rekao da želi azil.
“Rekli su mi, zašto ne ideš u Nemačku, u Englesku ili se jednostavno vratiš u Srbiju. Rekao sam da ne želim u Srbiju, jer nemam dobre uvjete za život. Ponašali su se vrlo loše, tukli su me, ozlijedili mi nos, govorili mi da sam terorist i loš čovek. Na kraju su rekli u redu, dat ćemo ti dokumente, dali su mi da potpišem neke papire na hrvatskom i rekli idemo sada u kamp. Ali lagali su, doveli su nas u Šid”, priča Abdul, migrant iz Afganistana.
Istu sudbinu, kaže Abdul, doživio je veliki broj migranata koji su sada u Beogradu, Šidu ili Subotici. Deset njih to je u intervjuu potvrdilo i organizaciji Human Rights Watch.
“Od 10 izbjeglica, devet je reklo da su ih policijski službenici udarili, a svi su rekli da su im oduzeli osobne stvari, uključujući novac ili mobilne telefone. Među tim izbjeglicama bilo je i dvoje djece bez pratnje. Tako šokantno i okrutno postupanje Hrvatske prema tražiteljima azila nije dostojno jedne države članice Europske unije#, kazala je Lidija Gal, HRW za Balkan i istočnu Europu.
Zato je ta organizacija pozvala Bruxelles da izvrši pritisak na Zagreb da ispunjava svoje obveze, dok je od hrvatske vlade zatražila objašnjenje za postupke policije.
Iz Bruxellesa, kažu, još čekaju reakciju, dok im je iz Zagreba stigao odgovor Vlade u kojem se navodi da nemaju informacije o tome i da će ispitati cijeli slučaj.
Na pitanja N1 o tvrdnjama migranata, Ministarstvo unutarnjih poslova zasad je bez odgovora.
Ali, nije hrvatska policija jedina koja brutalno postupa prema migrantima. Abdul nam je ispričao da se slično proveo i u Bugarskoj, gdje je zaradio i ozbiljnu ozljedu ruke. Pitali smo ga kako se prema njemu ophode srpski policajci: “Srpska policija je ok, nije loša, nemamo nijedan problem sa policijom”.
Ali imaju, kaže, problem s tim što veliki broj ljudi spava praktički na otvorenom, što je dosta njih bolesno i što nemaju odgovarajuću njegu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.