Parada ponosa, koju su pod sloganom "Neka svi naši glasovi ore se" organizrala udruženja građana Egal, Loud&Queer i Gej lezbijski info centar i u kojoj je sudjelovalo stotinjak građana, završena je bez incidenata na beogradskom Trgu Republike.
Obraćajući se sudionicima skupa, gej aktivist Boris Milićević kazao je da zahtjevima za nulti stupanj tolerancije države prema nasilju i zakonskim reguliranjem istopolnih zajednica i dokumenata za transrodne osobe, LGBT zajednica ne nanosi štetu državi ili osobama heteroseksualne orijentacije.
“Što tražimo za nas, ne otimamo od drugih. Time što tražimo pravno reguliranje istopolnih zajednica, mi ne razaramo društvo”, kazao je Milićević na Trgu Republike, dok je desetak metara dalje, nekoliko osoba u znak protesta zbog skupa pripadnika LGBT zajednice, nosila transparent s natpisom “Srpski dom nikad sodom”.
Promet na Trgu Nikole Pašića i Terazijama bio je zatvoren tijekom prolaska kolone sudionika Parade ponosa, a šetnju, koja je počela oko 12 sati iz Pionirskog parka, osiguravale su jake snage policije, ali i privatnog osiguranja.
Sudionici Parade nosili su transparente na kojima je pisalo “Ponos Srbije – Neka svi naši glasovi ore se”, “Hoćemo život dostojan čovjeka”, “Podrška je važna”, “Adam i Steva, Ema i Eva”, kao i zastave duginih boja.
Današnju Paradu službeno je otvorila kuma prajda Sneža Jović, osoba s invaliditetom, koja je sudionicima šetnje poručila da nitko ne treba dozvoliti da budu diskriminirani po bilo kojoj osnovi.
Kako je javila reporterka N1, bilo je manjih provokacija, kada su se u jednom trenutku pojavili trubači koji su odsvirali nekoliko pjesama, ne želeći otkriti tko ih je poslao.
Uoči početka šetnje, predsjednik Gej lezbijsko info centra Predrag Azdejković izjavio je da je današnja Parada ponosa u centru Beograda prilika da građani vide pripadnike LGBT zajednice. Azdejković je rekao da, iako se danas u Beogradu održava Prajd, grad nije blokiran, nema helikoptera, ni vojske, niti je na osiguranje skupa potrošeno milijun eura.
“To je bio naš cilj jer želimo da nas građani vide. Šetati u tampon zoni nema nikakve svrhe”, kazao je Azdejković.
On je naveo i da su ključni zahtjevi LGBT zajednice prema Vladi Srbije nulta tolerancija prema nasilju, reguliranje osobnih dokumenata za transrodne osobe, bolja primjena zakona i akcijskog plana Vlade Srbije protiv diskriminacije.
“Imali smo primjere nasilja prema transrodnim osobama gde je policija malo zaškripala, a čak se i stavila na stranu nasilnika, a i onda kada policija uradi svoj dio posla sve stane pred Tužiteljstvom. Ti procesi onda dugo traju, a nasilnici se izvuku sa šest mjeseci uvjetne kazne zatvora”, kazao je Azdejković.
On je dodao i da akcijski plan Vlade Srbije za smanjenje diskriminacije ističe sljedeće godine, a da još ništa na tom planu nije učinjeno, naročito kada je riječ o pravnom reguliranju istopolnih zajednica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.